Իրավունք 20:24 10/08/2022 Հայաստան
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում իրականացվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ զինծառայող Էրիկ Արմենի Ղարսայանի մահվան բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն։
«Զինծառայողի կողմից, նախնական տվյալներով, իրեն հրազենային վնասվածք հասցնելու վերաբերյալ հաղորդումը ստացվել է 2022թ. օգոստոսի 9-ին:
Ստացված տեղեկությունների համաձայն, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Էրիկ Արմենի Ղարսայանը կյանքի հետ անհամատեղելի հրազենային մարմնական վնասվածքը ստացել է կրակային դիրքում՝ իրեն ամրակցված «АКМ» տեսակի ինքնաձիգից իր կրծքավանդակի շրջանում արձակած կրակոցի արդյունքում: Նույն օրը զինծառայողը տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն, որտեղ արձանագրվել է վերջինիս կենսաբանական մահը:
Հաշվի առնելով, որ առկա է քրեական վարույթ նախաձեռնելու օրինական առիթ և հիմք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քննչական խումբը մեկնել է դեպքի վայր, կատարվում են անհետաձգելի և անհրաժեշտ քննչական և վարութային այլ գործողություններ»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Право 13:54 11/08/2022
В 6-м гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении ведутся необходимые мероприятия для выяснения всех обстоятельств смерти военнослужащего Эрика Арменовича Карсаяна. Об этом сообщают из СК.
«По предварительным данным, сообщение военнослужащего о нанесении ему огнестрельного ранения получено 9 августа 2022 года.
Согласно полученным данным, военнослужащий срочной службы N-й воинской части Минобороны Армении, рядовой Эрик Арменович Карсаян получил несовместимое с жизнью огнестрельное ранение на огневой позиции в результате выстрела в область груди из закрепленного за ним автомата “АКМ”.
В тот же день военнослужащий был доставлен в медицинский центр, где была зафиксирована биологическая смерть.
Учитывая наличие законных оснований и причин для возбуждения уголовного производства по ч. 1 ст. 522 УК РА, в 6-м гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело.
Следственная группа отбыла на место происшествия, проводятся неотложные и необходимые следственные и другие процессуальные действия», – говорится в сообщении.