Քաղաքական 09:48 16/08/2022 Հայաստան
«Զինված ուժերի օգոստոս ամսվա առաջին 15-օրյակի ոչ մարտական կորուստների վիճակագրությունն եմ նայում, որը ևս տեղով ողբերգություն է բանակի ու երկրի համար։ 15 օրում 5 ոչ մարտական զոհ։
Եվս 2 զոհ Պաշտպանության բանակն ունեցել է օգոստոսի սկզբին Ադրբեջանի նախաձեռնած ագրեսիայի ժամանակ։
Շուրջ 2 տասնյակ՝ տարբեր հանգամանքներով պայմանավորված վիրավորումներ ՀՀ-ում և Արցախում, այդ թվում՝ ոչ մարտական պայմաններում։
Օգոստոսի 3-ի լույս 4-ի գիշերը քնած ժամանակ հանկարծամահ է եղել ՀՀ ՊՆ N զորամասի եռամսյա վարժական հավաքի մասնակից, պահեստազորային շարքային Ատոմ Ռազմիկի Հարությունյանը (ծնվ. 1978թ.)։
Օգոստոսի 7-ին, արտակարգ դեպք է տեղի ունեցել Գեղարքունիքի մարզում: Ժամը 16:00-ի սահմաններում, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության Փրկարար ծառայության 911 Ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Գեղարքունիքի մարզի Ծովակ գյուղի վարչական շրջանում՝ Սևանա լճում լողալիս, ջրահեղձ է եղել մի քաղաքացի։
Ավելի ուշ պարզվել է, որ վերոնշյալ քաղաքացին եռամսյա զորահավաքի մասնակից է, ով այդ պահին, դեռևս անհայտ պայմաններում, գտնվել է այդ տարածքում։
Օգոստոսի 7-ին հանկարծամահ է եղել N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, շարքային Արշալույս Վռամի Հովհաննիսյանը (ծնվ. 1976 թիվ):
Օգոստոսի 9-ին հանրապետության հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված N զորամասի կրակային դիրքում հայտնաբերվել է պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Էրիկ Արմենի Ղարսյանի (ծնվ. 2003թ.) դին՝ կրծքավանդակի շրջանում հրազենային վիրավորումով։
Տարվում է քննություն՝ դեպքի հանգամանքները լիարժեք պարզելու համար։
Օգոստոսի 14-ին, ժամը 15:20-ի սահմաններում, կտրուկ վատթարացել է ՀՀ ՊՆ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, շարքային Մանվել Մյասնիկի Թադևոսյանի (ծնվ. 1981թ.) ինքնազգացողությունը: Չնայած անմիջապես ցուցաբերված բժշկական օգնությանը` զինծառայողի կյանքը փրկել չի հաջողվել:

Политика 11:58 16/08/2022 Армения
«Смотрю статистику небоевых потерь в Вооруженных силах за 15 дней августа, что уже является трагедией для армии и страны. За 15 дней – 5 небоевых потерь.
Ещё 2 потери у Армии обороны Арцаха в начале августа в результате инициированной Азербайджаном агрессии.
Около двух десятков ранений в связи с различными обстоятельствами в РА и Арцахе, в том числе в небоевых условиях.
В ночь с 3 на 4 августа во сне скоропостижно скончался участник трехмесячных сборов N-ской воинской части ВС Армении, рядовой резерва Атом Размикович Арутюнян (1978 г.р.)
7 августа в Гегаркуникской области РА произошел чрезвычайный случай. Около 16:00, в службу «911» МЧС Армении поступило сообщение о том, что в административном районе села Цовак Гегаркуникской области – во время купания в озере Севан – утонул гражданин.
Позднее выяснилось, что утонувшим гражданином является участник трехмесячных сборов, который в тот момент, пока при невыясненных условиях, находился на этой территории.
7 августа скоропостижно скончался военнослужащий контрактной службы N-ской воинской части, рядовой Аршалуйс Врамович Ованнисян (1976 г.р.).
9 августа на огневой позиции N-ской воинской части, дислоцированной на северо-восточном направлении, обнаружено тело военнослужащего срочной службы, рядового Эрика Арменовича Карсяна (2003 г.р.) с огнестрельным ранением в области грудной клетки. Ведется следствие для установления обстоятельств инцидента.
14 августа, около 15:20, самочувствие военнослужащего контрактной службы N-й воинской части Министерства обороны Республики Армения, рядового Манвела Мясниковича Тадевосяна (1981 г. р.), резко ухудшилось. Несмотря на немедленно оказанную медицинскую помощь, жизнь военнослужащего спасти не удалось.