Քաղաքական 11:02 23/08/2022 Հայաստան
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, քաղբանտարկյալ Ավետիք Չալաբյանն այսօր ուղերձ է հղել «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից, որում, անդրադառնալով ՀՀ անկախության հռչակագրի ընդունման 32-րդ տարեդարձին կոչ է արել անել ՀՀ քաղաքացիներին Հանրապետության հրապարակ գնալ ժամը 17:00-ին և մասնակցել հավաքին:
Ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
Այսօր լրանում է Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի ընդունման 32-րդ տարեդարձը։ Այս հռչակագիրն ընդունվել է, երբ դեռ կանգուն էր Խորհրդային Միությունը, սակայն նրա կազմաքանդման արագացող ընթացքը մեզ` հայերիս, վստահություն էր ներշնչում, որ մենք վերջապես կվերականգնենք մեր անկախ պետականությունը, կկարողանանք ազատագրել և միավորել նրան Արցախը, և կկառուցենք իրապես ազգային երկիր, գրավիչ բոլոր հայերի համար։ Մենք այդ պահին լավագույն իղձերը և նպատակները դրեցինք այս հողակտորի մեջ  և դուրս եկանք նավարկության՝ փոթորկահույզ օվկիանոսի ալիքներին ընդառաջ։
32 տարի անց մեր հասած հանգրվանը հակասական է։ Մի կողմից, առերևույթ մենք ունենք անկախ պետականություն, մյուս կողմից՝ նրա  իրական ինքնիշխանությունը սահմանափակ է և շարունակում է նվազել։ Մի կողմից, հերոսական ճիգով մենք կարողացանք ազատագրել Արցախը, մյուս կողմից, չկարողանացանք ազատագրածը պահել և օր օրի շարունակում ենք կորցնել այն, ինչ ազատագրել և շենացրել էինք մի ողջ սերնդի մաքառման արդյունքում։ Մի կողմից մեր երկիրը արտաքուստ զարգանում է, մյուս կողմից, նրա բնակչությունը շարունակում է անկասելիորեն նվազել, և այն ոչ միայն դարձել է հայության հավաքական ազգային հանգրվանը, այլև մեր աչքերի առաջ շարունակում է կորցնել իր ազգային դիմագիծը։
Մենք իրականում գտնվում ենք այսօր մեր պատմության ճակատագրական երկընտրանքի առջև։ Մենք այսօր կամ պետք է նոր շունչ ու իմաստ հաղորդենք մեր անկախ պետականության տեսլականի, կամ պետք է համակերպվենք այն մռայլ գիտակցության հետ, որ ամեն անցած տարին շարունակելու է նվազեցնել մեր ինքնիշխանությունը, մինչև մենք վերադառնանք այն ստորադրյալ կարգավիճակին, որում ապրել էինք դարերով։ Մենք կամ պետք է արժեվորենք պատմական հայրենիքի այս վերջին հատվածում ազգային պետության բարձրագույն առաքելությունը, և պատրաստ լինենք անձնական զոհողությունների՝ այն նյութականացնելու համար, և կամ էլ համակերպվենք, որ մեր ազգային առաքելությունը սպառված է, և հեռանանք օտար ափեր՝ անձնական անվտանգության և բարեկեցության փշրանքներ ձեռք բերելու հույսով։
Մեզնից յուրաքանչյուրն այսօր ճակատագրական ընտրության առաջ է կանգնած, և այն բնավ հեշտ չի։ Այդ ընտրությունը յուրաքանչյուրս պետք է անենք առանձին, բայց և բոլորս՝ միասին, օգնելով և ոգեշնչելով մեկմեկու։ Աստված պահապան և զորավիգ բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ընտրությամբ իրականության կտանեն հայոց դարավոր երազանքը»:
Հիշեցնենք, որ «Համախմբում» շարժման անդամ, ՀՀ նախկին դեսպան Էդգար Ղազարյանն այսօր` օգոստոսի 23-ի ժամը 17:00-ին, հանրահավաք է հրավիրել Հանրապետության Հրապարակում: Բազմաթիվ հասարակական գործիչներ արձագանքել են Ղազարյանի կոչին և հայտնել, որ լինելու են հրապարակում:

Политика 12:18 23/08/2022 Армения
Общественно-политический деятель, политзаключенный Аветик Чалабян сегодня направил поздравительное послание из УИУ «Армавир», в котором, обратившись к 32-летию со дня принятия Декларации о Независимости Армении, призвал граждан РА прийти на Площадь Республики в 17:00 и принять участие в митинге.
В послании, в частности, отмечается:
Сегодня исполняется 32 года со дня принятия декларации независимости Армении. Эта декларация была принята, когда еще существовал Советский Союз, но ускоряющийся процесс его распада вселял в нас, армян, уверенность в том, что мы, наконец, восстановим свою независимую страну, сможем освободить и объединить Арцах, и построить подлинно национальное государство, привлекательное для всех нас. В этот момент мы вложили самые лучшие намерения и цели в эту землю и вышли в плавание против волн бушующего океана.
Спустя 32 года пристанище, которого мы достигли, является противоречивым. С одной стороны, внешне у нас есть независимое государство, с другой стороны, реальный суверенитет ограничен и продолжает сужаться. С одной стороны, героическими усилиями был освобожден Арцах, с другой – мы не смогли сохранить то, что освободили, и день ото дня продолжаем терять то, что освободили и построили ценой борьбы целого поколения. С одной стороны, наша страна внешне развивается, с другой, ее население продолжает неуклонно сокращаться, и она стала не только национальным пристанищем для всего армянства, но и на глазах теряет свою национальную идентичность.
На самом деле сегодня мы стоим перед судьбоносной дилеммой нашей истории. Мы либо должны дать новый импульс и смысл видению нашей независимой государственности, либо смириться с тем мрачным сознанием, что с каждым годом будет уменьшаться наш суверенитет, пока мы не вернемся к статусу в подчинении, в котором жили веками. Мы должны либо ценить высшую миссию национального государства в этой последней части исторической родины и быть готовыми пойти на личные жертвы для ее воплощения, либо признать, что наша национальная миссия исчерпана, и пристать к чужим берегам в надежде обрести личную безопасность и благополучие.
Каждый из нас сегодня стоит перед судьбоносным выбором, и он вовсе не прост. И этот выбор каждый из нас должен сделать самостоятельно, но мы все вместе должны помогать и воодушевлять друг друга. Да Хранит Господь и даст сил тем, кто своим выбором сделает реальностью многовековую мечту армян».
Напомним, что общественно-политический деятель Эдгар Казарян сегодня, 23 августа, в 17:00 созвал митинг на Площади Республики. Многочисленные общественные деятели отреагировали на призыв Казаряна и сообщили, что прибудут на Площадь.