Քաղաքական 10:17 25/08/2022 Հայաստան
«Իշխանության նախաձեռնությամբ շրջանառության մեջ դրված նախագիծը, որը ենթադրում է 24 մլն դրամ վճարելու և ընդամենը 4.5 ամիս բանակում ուսումնական փուլ անցնելու գործընթաց, ամբողջությամբ անընդունելի է։
Սա ոչ միայն երկրում սոցիալական անարդարության նոր ջրբաժանի, այլ ներհասարակական հարաբերությունների ճգնաժամի է հանգեցնելու։
Սրանից բացի, սա մտածողության, գաղափարի, հայեցակարգային փակուղի տանող նախաձեռնություն է։
Ոչ պակաս վտանգավոր է նախաձեռնության դրդապատճառները։
Իշխանության համոզմամբ, սա հնարավորություն է տալու ավելացնել պայմանագրայինների աշխատավարձները։
Այսինքն՝ մեզ ուզում են համոզել, որ երկրում փող չկա կամ փող չկա երկրի պաշտպանությունն իրականացնող պայմանագրային անձնակազմի աշխատավարձը բարձրացնելու համար։
Հայաստանում բյուջեից սնվող մեծ թվով կառույցներում հսկայական պարգևավճարային ֆոնդեր են գործում, իշխանությունը բյուջետային գումարները ըստ առաջնահերթությունների չի գործածում, դեռ չեմ խոսում դրանց խիստ անարդյունավետության մասին, իսկ երկրի համար ծանր ժամանակներում հսկայական բեռ ու ծանրություն կրող պայմանագրային զինծառայողների համար պարզվում է գումար չկա։
Մեկ անգամ ևս ցանկանում եմ շեշտել՝ զինված ուժերի մեր զինծառայողները՝ շարքայինից մինչև սպաներ, պետք է ապահոված լինեն սոցիալ-կենցաղային՝ միջինից բարձր պայմաններով, որովհետև այս մարդիկ բավականին ծանր, բարդ պայմաններում ապահովում են մեր անվտանգությունը։
Ու սա այն դեպքում, որ իրենց թիկունքում չեն զգում պետության, այս իշխանության ներկայությունը, ավելին՝ սրանց քաղաքականության հետևանքով, անընդհատ նոր սպառնալիքների ու վտանգների են բախվում»։

Политика 12:43 25/08/2022 Армения
«Проект, введенный в обращение по инициативе правительства Армении, который предусматривает процесс выплаты 24 млн драмов взамен на прохождение службы в армии на протяжении 4,5 месяцев, полностью неприемлем.
Это приведет не только к социальной несправедливости в стране, но и к кризису внутриобщественных отношений.
Кроме этого, это инициатива, ведущая в концептуальный тупик мышления, идей.
Не менее опасны причины инициативы.
По убеждению властей, это позволит увеличить размер зарплаты военнослужащих контрактной службы.
Иными словами, нас хотят убедить, что в стране нет денег или нет средств для увеличения размера зарплат военнослужащих-контрактников, осуществляющих защиту страны.
В Армении действует огромное количество премиальных фондов, кормящихся из бюджета Армении, власти не используют бюджетные средства по приоритетам, не говорю уже об их крайней неэффективности. И выходит, что денег на военнослужащих контрактной службы, которые несут огромную ношу в столь трудные для страны времена, нет.
Вновь хочу подчеркнуть: все наши военнослужащие – от рядовых до офицеров, должны быть обеспечены социально-бытовыми условиями среднего и выше уровня, поскольку эти люди в довольно тяжелых, сложных условиях обеспечивают нашу безопасность.
И это в том случае, когда за своей спиной не чувствуют поддержки государства, присутствия этих властей, более того – из-за политики этих, постоянно сталкиваются с новыми угрозами и опасностями».