ՀՀ ԱԳՆ. Վերահաստատում ենք մեր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղ միակողմանի այցերի անընդունելիության վերաբերյալ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը պատասխանել է «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին։
Հարց-Վերջերս Ադրբեջանում հավատարմագրված օտարերկրյա պետությունների դիվանագետների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ Շուշիում տեղի է ունեցել համաժողով: Ի՞նչ մեկնաբանություն ունեք այս առումով:
Պատասխան- Վերահաստատում ենք մեր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղ միակողմանի այցերի անընդունելիության վերաբերյալ: Համոզված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը պետք է ներգրավված լինի միջազգային համագործակցության և աջակցության ծրագրերում:
Միաժամանակ, բարձր ենք գնահատում այն երկրների դիրքորոշումը, որոնք խորքային պատկերացում ունենալով հակամարտության վերաբերյալ՝ հրաժարվել են նմանօրինակ միակողմանի ակցիային մասնակցելուց:
- Հուսով ենք՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կշարունակի իր աշխատանքը․ Արցախի բռնի տեղահանված քաղաքացիների ՀԿ-ներ

Политика 12:43 30/08/2022 Армения
МИД Армении: Подтверждаем нашу позицию относительно неприемлемости односторонних визитов в Нагорный Карабах
Армения высоко оценивает позицию послов Франции и США, отклонивших приглашение правительства Азербайджана посетить Шуши. Об этом заявил пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян в ответ на вопрос информационного агентства «Арменпресс».
– Недавно в Шуши состоялась конференция с участием дипломатов иностранных государств и представителей международных организаций, аккредитованных в Азербайджане. Просим Ваш комментарий по этому поводу.
– Подтверждаем нашу позицию относительно неприемлемости односторонних визитов в Нагорный Карабах. Убеждены, что население Нагорного Карабаха должно быть вовлечено в программы международного сотрудничества и содействия.
В то же время мы высоко ценим позицию тех стран, которые имея глубокое представление о конфликте, отказались от участия в подобной односторонней акции.