ՀՀ ԱԳՆ. Վերահաստատում ենք մեր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղ միակողմանի այցերի անընդունելիության վերաբերյալ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը պատասխանել է «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին։
Հարց-Վերջերս Ադրբեջանում հավատարմագրված օտարերկրյա պետությունների դիվանագետների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ Շուշիում տեղի է ունեցել համաժողով: Ի՞նչ մեկնաբանություն ունեք այս առումով:
Պատասխան- Վերահաստատում ենք մեր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղ միակողմանի այցերի անընդունելիության վերաբերյալ: Համոզված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը պետք է ներգրավված լինի միջազգային համագործակցության և աջակցության ծրագրերում:
Միաժամանակ, բարձր ենք գնահատում այն երկրների դիրքորոշումը, որոնք խորքային պատկերացում ունենալով հակամարտության վերաբերյալ՝ հրաժարվել են նմանօրինակ միակողմանի ակցիային մասնակցելուց:
- Հուսով ենք՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կշարունակի իր աշխատանքը․ Արցախի բռնի տեղահանված քաղաքացիների ՀԿ-ներ

Politics 13:00 30/08/2022 Armenia
Armenia highly appreciates the stance of the U.S. and French diplomats who refused to attend a conference in Artsakh’s Shushi organized by the Azerbaijani government, Foreign Ministry spokesman Vahan Hunanyan said in response to an Armenpress request for comment on Tuesday.
Question: Recently, a conference was held in Shushi with the participation of foreign diplomats and representatives of international organizations accredited in Azerbaijan. What would you comment on in this regard?
Answer: We reiterate our position regarding the inadmissibility of unilateral visits to the territory of Nagorno-Karabakh. We are convinced that the population of Nagorno-Karabakh should be involved in the programs of international cooperation and support.
At the same time, we highly appreciate the position of those countries which, having a deep understanding of the conflict, refused to participate in such unilateral action.