Հասարակություն 12:06 31/08/2022 Հայաստան
Արցախի Մարտունու շրջանի Թաղավարդ համայնքի վերին հատվածը, որը 44-օրյա պատերազմից հետո ադրբեջանական վերահսկողության տակ է, երեկ ծխի մեջ էր․ ադրբեջանցի օկուպանտները հրի էին մատնել  գյուղի այդ մասից բռնի տեղահանված թաղավարդցիներին պատկանող մարագները, այգիները և ևս մի քանի տուն։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է Թաղավարդի բնակիչ Ռուդիկ Բադասյանը։
«Ժամը մոտավորապես 14։30 էր, որ նկատեցինք ծուխ է բարձրանում գյուղի վերևի մասից, որը ադրբեջանցիների հսկողության տակ է։ Մեկ էլ տեսնենք՝ տներն են վառվում․ մեկի մարագն էր, մյուսի այգին, մեկ ուրիշի տունը։ Կանգնած նայում էինք, թե ոնց են կրակ տալիս մեր տները․․․ Առնվազն 8-10 տուն վառել են։ Երևի դրանք (նկատի ունի ադրբեջանցիներին,-խմբ․) տեսան, որ ժողովուրդը հավաքվել, նայում էր էդ կողմ, մի քիչ հետո մի հատ հրշեջ մեքենա եկավ կանգնեց, բայց բացարձակապես ոչինչ չարեցին, անգամ ձևի համար էդ «շլանգը» մեկը ձեռքը չվերցրեց»,-պատմել է Բադասյանը։
Արցախցին, ում տունը ևս գյուղի՝ թշնամու հսկողության տակ անցած  հատվածում է, ասել  է՝ պատերազմից հետո ամենացնցողը, ցավեցնողը երեկվա տեսարանն էր, երբ աչքիդ առաջ ամբողջ կյանքիդ ընթացքում ստեղծածը թուրքը վառում է, հողին հավասարեցնում, իսկ դու ոչինչ անել չես կարող։

Общество 14:58 31/08/2022 НКР
Перешедшая после 44-дневной войны под контроль Азербайджана верхняя часть общины Тагавард Мартунинского района Республики Арцах (НКР) вчера была окутана дымом: азербайджанские оккупанты предали огню сеновалы, сады и несколько домов, принадлежащих насильственно выселенным из этой части села тагавардцам. Об этом сообщил «ФактИнфо» житель села Тагавард Рудик Бадасян.
«Было около 14:30, когда мы заметили дым в верхней части села, который находится под контролем азербайджанцев. Вдруг увидели – горят дома: у одного сеновал, у другого сад, у третьего – дом. Стояли и смотрели, как поджигают наши дома…
Сожгли, как минимум, 8-10 домов. Наверное, эти (имеет в виду азербайджанцев – Ред.) увидели, что народ собрался, смотрит в эту сторону, через какое-то время приехала пожарная машина, но ничего абсолютно не сделали, даже для вида никто не взял в руки этот шланг», – рассказал Бадасян.
Арцахец, дом которого также остался в перешедшей под контроль Азербайджана части Тагаварда, указал: вчерашняя картина была самой болезненной после войны, когда перед твоими глазами турок сжигает и сравнивает с землей все созданное тобой в течение жизни, а ты ничего не можешь предпринять.