Քաղաքական 10:53 01/09/2022 Հայաստան
«Բրյուսելյան հանդիպումը, ինչպես և կանխատեսում էի, Նիկոլի համար դառնում է Արցախից վերջնականապես հրաժարվելու հիմքը։
Սրիկաների կառավարության կայքում սեփական ժողովրդին ֆռացնելու նպատակով ոչ մի բան չասող հաղորդագրությունից հետո Շառլ Միշելը տարածեց իր ամփոփագիրը, որից մի պարբերություն ներկայացնում եմ ձեզ։
1. Փաստորեն, Ադրբեջանի պահանջը կատարվում է. կողմերը սկսում են «խաղաղության համաձայնագրի» նախապատրաստումը, իսկ ԱԳ նախարարները մեկ ամսվա ընթացքում պիտի հանդիպեն, որ աշխատեն տեքստի նախագծերի վրա։
2. Նշված պարբերության մեջ ակնհայտ է, որ այդ համաձայնագիրը չի վերաբերելու Արցախի հիմնախնդրին, այսինքն պաշտոնական Երևանը բրախում է Արցախը, այն թողնելով Ռուսաստանի կամ բախտի հույսին կամ Ադրբեջանին՝ հոշոտելու։
3. Ի դեպ, եթե նախորդ հանդիպման հայտարարության մեջ «Լեռնային Ղարաբաղը» դարձել էր «Ղարաբաղ», ապա հիմա ընդհանրապես որևէ հիշատակում չկա, ինչն ամբողջությամբ կրկին արտահայտում է Բաքվի տեսակետը։

Politics 13:00 01/09/2022 Armenia
The deputy head of the opposition Republican Party of Armenia (RPA), Armen Ashotyan, touched on Wednesday’s talks between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev hosted by European Council President Charles Michel in Brussels.
"As I predicted, the Brussels meeting set the stage for Nikol to finally surrender Artsakh,” he wrote on Facebook.
Ashotyan claimed the Armenian government readout of the meeting was vague and misleading. He highlighted Charles Michel’s statement following the meeting made no mention of the Nagorno-Karabakh conflict.
“1. Azerbaijan's demand is in fact being met: the parties are starting to prepare a "peace treaty" and the foreign ministers have been tasked to meet within one month to work on draft texts.
2. This paragraph makes it clear that the treaty will not touch upon the Artsakh issue; official Yerevan is abandoning Artsakh, leaving it to Russia, to the mercy of fate or for Azerbaijan to rip it apart.
3. Incidentally, while the statement on the previous meeting used the word "Karabakh" instead of Nagorno-Karabakh, now it is not mentioned at all, which again completely expresses Baku’s position,” the oppositionist said.