Մշակույթ 13:16 02/09/2022 Հայաստան
Սեպտեմբերի 26-ից նոյեմբերի 6-ը Հայաստանում կանցկացվի Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնի միջազգային փառատոն:
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, փառատոնի շրջանակում կանցկացվի 12 համերգային ծրագիր Երևանում, Կապանում և Չարենցավանում: Միջոցառումներին ելույթ կունենան միջազգային ճանաչում վայելող հայտնի երգեհոնահարներ, որոնց թվում՝  Ֆաբիո Մաչեռան (Իտալիա), Եվգենի Ավրամենկոն (Ռուսաստան), Ժան-Պիեռ Սթայվերսը (Նիդեռլանդներ), Լադա Լաբզինան (Ռուսաստան), Էմմանուել Առաքելյանը (Ֆրանսիա): Նրանք նաև կանցկացնեն վարպետության դասեր:
Հայկական երգեհոնային դպրոցը կներկայացնեն Աննա Բակունցը, Կարինե Հովհաննիսյանը, Հարություն Թագվորյանը, Թերեզա Ոսկանյանը, Հովհաննես Մանուկյանը, Արմեն Աղաջանյանը, Դավիթ Հովհաննիսյանը, Լուսին Սառաջյանը, Լուսինե Հարությունյանը, Վահագն Մարգարյանը, Մարինա Նահապետյանը:
Կհնչեն ինչպես դասական ստեղծագործություններ, այնպես էլ հայկական երաժշտական գոհարների երգեհոնային մշակումներ և հայ հեղինակների երգեհոնային ստեղծագործություններ:
Փառատոնի ծրագրում ներառված են նաև Կոմիտասին և Միքայել Թարիվերդիևին նվիրված համերգներ:
Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ։

Culture 14:14 02/09/2022 Armenia
Armenia will be hosting the International Organ Festival after Vahagn Stamboltsyan from September 26 to November 6, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports reported on Friday.
A total of 12 concerts will be held in the capital Yerevan, the towns of Kapan and Charentsavan as part of the festival featuring world-renowned organists, including Fabio Macera (Italy), Evgeny Avramenko (Russia), Jean-Pierre Steijvers (the Netherlands), Lada Labzina (Russia) and Emmanuel Arakelian (France). They will also offer master classes for local musicians.
Representing Armenia in the festival are organists Anna Bakunts, Karine Hovhannisyan, Harutyun Tagvoryan, Tereza Voskanyan, Hovhannes Manukyan, Armen Aghajanyan, Davit Hovhannisyan, Lusin Sarajyan, Lusine Harutyunyan, Vahagn Margaryan and Marina Nahapetyan.
The festival program features both classical music pieces and organ works by Armenian musicians.
Tribute concerts for Komitas and Mikael Tariverdiev are also panned.
The festival is held with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports and at the initiative of the National Center of Chamber Music.