Քաղաքական 12:53 12/09/2022 Արցախ
Սեպտեմբերի 12-ին՝ առավոտյան 04:00-04:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա և Թաղավարդ համայնքների դիմաց տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակահերթեր է բացել տարբեր տեսակի և տրամաչափի հրաձգային զենքերի կիրառմամբ։ Կրակահերթերը տևել են շուրջ 30 րոպե։ Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Այս պահին ճշտված տեղեկությունների համաձայն՝ ադրբեջանական հանցավոր գործողությունների հետևանքով տուժել է երկու բնակելի տուն Կարմիր շուկա համայնքում։ Տներից մեկի դեպքում գնդակը խոցել է երկրորդ հարկի պատշգամբի դուռը և թափանցել տան սենյակ։ Տան բոլոր 4 անդամները՝ այդ թվում մեկ անչափահաս, գտնվում էին տանը և արթնացել են կրակահերթերից։
Մյուս դեպքում արձակված գնդակը խոցել է բնակելի տան բակում գտնվող շվաքարանը։
Ադրբեջանական կրակոցներից տուժել է մեկ տուն Թաղավարդ համայնքում, իսկ հարևանությամբ տեղակայված տան բակում հայտնաբերվել է ԴՇԿ տիպի խոշոր տրամաչափի գնդացրի գնդակ։
ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից կրակահերթերի վերաբերյալ քաղաքացիական բնակչության շրջանում վնասների վերաբերյալ փաստերի հավաքագրման աշխատանքները շարունակվում են։
Այս գործողությունները Արցախի ժողովրդի կյանքի, ֆիզիկական և հոգեբանական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված ադրբեջանական հանցավոր վարքագծի, Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականության հերթական ապացույցն է, որի նպատակն է ահաբեկել Արցախում ապրող մարդուն և խաթարել նրա բնականոն կյանքն ու գործունեությունը»։

Politics 13:46 12/09/2022 NKR
Three houses in Artsakh’s Karmir Shuka and Taghavard communities were damaged in fresh Azerbaijani shooting last night, Artsakh Human Rights Defender (Ombudsman) Gegham Stepanyan said in a statement on Monday.
“On September 12, between 4am-4:30am, the Azerbaijani side opened fire from the positions located in front of the Karmir Shuka and Taghavard communities of the Martuni region of the Republic of Artsakh, using different types and calibers of firearms. The shooting lasted about 30 minutes,” the ombudsman said.
“According to verified information, as a result of Azerbaijan’s criminal actions, two residential houses were damaged in the Karmir Shuka community. In the case of one of the houses, the bullet hit the balcony door of the second floor and penetrated into the room of the house. All 4 members of the family, including one minor, were in the place and woke up from the gunshots.
“In another case, a fired bullet hit a shed adjoining a residential building. One house was damaged in the Taghavard community, and a DSHK large-caliber machine gun bullet was found in the yard of a nearby house,” he noted.
The work of collecting facts on the damages among the civilian population by the ombudsman’s office continues.
“These actions are another proof of Azeri criminal behavior against the life, physical and psychological integrity of the people of Artsakh, the policy of ethnic cleansing carried out against the people of Artsakh, the purpose of which is to terrorize people living in Artsakh and disrupt their normal life and activities,” reads the statement.