Հասարակություն 17:30 12/09/2022 Հայաստան
Սևանա լճի մակարդակը սեպտեմբերի 5-11-ն ընկած ժամանակահատվածում իջել է 3 սմ-ով և կազմել` 1900.51մ (11.09.22թ.), որն անցյալ տարվա նույն օրվա մակարդակից ցածր է 8 սմ-ով, իսկ 2022 թվականի հունվարի 1-ի մակարդակից բարձր է 8 սմ-ով։
Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնից հայտնում են, որ ոռոգման նպատակով Սևանա լճից իրականացված ջրառի չափաքանակը սեպտեմբերի 5-11-ն ընկած ժամանակահատվածում կազմել է 9.760մլն. մ³, իսկ ընդհանուր ջրառի չափաքանակը՝ հունիսի 3-ից սեպտեմբերի 11-ը ներառյալ՝ 161.882մլն. մ³:
Արփա-Սևան ջրատարով սեպտեմբերի 5-11-ն ընկած ժամանակահատվածում Սևանա լիճ տեղափոխված ջրի քանակը կազմել է 0.638մլն. մ³, իսկ 2022 թվականի հունվարի 1-ից սեպտեմբերի 11-ը ներառյալ՝ 153.670մլն. մ³:

Общество 17:35 12/09/2022 Армения
Центр гидрометеорологии и мониторинга министерства окружающей среды Армении представляет гидрологический режим озера Севан в период с 5 по 11 сентября.
«Уровень воды озера Севан в период с 5 по 11 сентября 2022 года понизился на 3 см и составил 1900.51 м (11.09.2022 г.), что ниже уровня того же дня прошлого года на 8 см и выше на 8 см уровня 1 января 2022 года.
В период с 5 по 11 сентября 2022 года количество воды, доставленной в озеро Севан по каналу Арпа-Севан, составило 0.638 млн куб/м, а с 1 января по 11 сентября включительно – 153.670 млн куб/м.», – сообщает центр.