Քաղաքական 04:36 13/09/2022 Հայաստան
Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ, որին բացի ԱԽ անդամներից մասնակցել են նաև Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Նիստում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ կեսգիշերից սկսված ագրեսիվ գործողություններին հակազդելուն ուղղված հետագա քայլերը:
Որոշում է կայացվել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի առնչությամբ պաշտոնապես դիմել Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության պայմանագրի դրույթները գործողության մեջ դնելու նպատակով, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին:

Armenia appeals to Russia, CSTO and UN for military aid
President Vahagn Khachaturyan and Speaker of the National Assembly Alen Simonyan were in attendance of the meeting in addition to the Security Council members, the government’s press office reported.
Further steps aimed at counteracting the aggressive actions by Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia that started at midnight were discussed at the meeting.
“A decision was made to officially apply to the Russian Federation for the implementation of the provisions of the Treaty of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance, to the Collective Security Treaty Organization and the UN Security Council regarding the aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia,” the statement said.