Քաղաքական 14:20 14/09/2022 Հայաստան
Ջերմուկ քաղաք մուտքն այս պահին խիստ սահմանափակված է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է Ջերմուկի փոխքաղաքապետ Վարդան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, քաղաքում խուճապ չկա, իրավիճակը կայուն է, սակայն կա որոշակի լարվածություն:
«Քաղաքային իշխանությունների կողմից տարհանում չի կազմակերպվել, ցանկացողները ինքնակամ լքել են քաղաքը, ովքեր էլ չեն ցանկացել լքել,  ապրում են, պայքարում են: Քաղաքում նաև ապաստարաններ կան»,-ասել է նա:
Փոխքաղաքապետը նշել է նաև, որ այս պահին դպրոցները, մանկապարտեզները փակ են, «Ակտիվ գործում է բուժհաստատությունը»,-նշեց նա:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը հրետակոծությամբ թիրախավորում են Ջերմուկի և Վերին Շորժայի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը, ինչպես նաև սահմանամերձ բնակավայրերը:

Политика 14:28 14/09/2022 Армения
Доступ в город Джермук в настоящее время ограничен. Об этом «Арменпресс» сообщил вице-мэр Джермука Вардан Саркисян.
Из его слов следует, что паники в городе нет, но есть определенная напряженность, ситуация стабильная.
«Власти города не провели эвакуации, желающие, сами покинули город, а те, кто не хотел уезжать, живут, борются. В городе есть бомбоубежища», - сказал он.
Вице-мэр также сообщил, что закрыты школы и детские сады. Все медицинские учреждения работают.
Отвечая на вопрос, организованы ли отряды самообороны, он сказал: «Поскольку мы находимся на границе, инициативы по самообороне были всегда».