Քաղաքական 14:20 14/09/2022 Հայաստան
Ջերմուկ քաղաք մուտքն այս պահին խիստ սահմանափակված է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է Ջերմուկի փոխքաղաքապետ Վարդան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, քաղաքում խուճապ չկա, իրավիճակը կայուն է, սակայն կա որոշակի լարվածություն:
«Քաղաքային իշխանությունների կողմից տարհանում չի կազմակերպվել, ցանկացողները ինքնակամ լքել են քաղաքը, ովքեր էլ չեն ցանկացել լքել,  ապրում են, պայքարում են: Քաղաքում նաև ապաստարաններ կան»,-ասել է նա:
Փոխքաղաքապետը նշել է նաև, որ այս պահին դպրոցները, մանկապարտեզները փակ են, «Ակտիվ գործում է բուժհաստատությունը»,-նշեց նա:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը հրետակոծությամբ թիրախավորում են Ջերմուկի և Վերին Շորժայի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը, ինչպես նաև սահմանամերձ բնակավայրերը:

Politics 14:40 14/09/2022 Armenia
Access to the town of Jermuk in Armenia’s Vayots Dzor Province is now highly restricted for safety precautions, Deputy Mayor Vardan Sargsyan told Armenpress on Wednesday.
There is no panic among the residents, the situation is stable but there is some tension, he said.
“The municipal authorities did not organize evacuation, those who wanted to leave have left on their own, and those who wanted to stay, stayed and are here, living, struggling. We have bomb shelters in the town,” he said.
Schools and kindergartens are closed. The medical facility is actively operating, the deputy mayor said.
Azerbaijan’s latest bombardments are targeting both military and civilian infrastructure in the direction of Jermuk and Verin Shorzha. Border settlements are being shelled.