Քաղաքական 11:22 15/09/2022 Հայաստան
Ժամը 11:00-ի դրությամբ հայ-ադրբեջանական սահմանին էական միջադեպեր չեն արձանագրվել: Այս մասին հայտնում է ՊՆ խոսնակը։
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերից Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրետանային միջոցների, ականանետերի, ԱԹՍ-ների, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ ինտենսիվ կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի միանգամից մի քանի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, մասնավորապես հրետակոծման են ենթարկվել Սոթքի, Ջերմուկի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի և Իշխանասարի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը ու սահմանամերձ բնակավայրերը, հարվածներ են հասցվել նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին։ Սեպտեմբերի 14-ին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ այդ օրվա դրությամբ զոհերի ճշգրտված թիվը 105 է։ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն էլ հայտարարել է, որ հայկական կողմն ունի զոհեր նաև խաղաղ բնակիչների շրջանում։ Ադրբեջանը նաև 10 քառակուսի կիլոմետր օկուպացրել է Հայաստանի տարածքից։
Սեպտեմբերի 14-ի երեկոյան Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտնել է, որ միջազգային հանրության ներգրավվածության շնորհիվ հաջողվել է ձեռք բերել հրադադարի պայմանավորվածություն։

Политика 11:59 15/09/2022 Армения
По положению на 11:00, существенных инцидентов на армяно-азербайджанской границе не зафиксировано. Об этом сообщает пресс-секретарь министерства обороны Армении.
Напомним, что с 13 сентября подразделения ВС Азербайджана, используя артиллерию, минометы и БПЛА, крупнокалиберное стрелковое оружие открыли интенсивный огонь по армянским позициям, расположенным сразу на нескольких участках армяно-азербайджанской границы. В частности, были обстреляны позиции и приграничные населенные пункты, расположенные в направлении Сотка, Вардениса, Гориса, Капана, Артаниша и Ишханасара. Удары были нанесены и по гражданской инфраструктуре.
Никол Пашинян в Национальном Собрании 14 сентября заявил, что по положению на этот день уточненное число погибших с армянской стороны – 105. Ален Симонян в свою очередь заявил, что у армянской стороны есть погибшие и среди мирных жителей. Вооруженные силы Азербайджана с 13 сентября оккупировали 10 кв. км территории Армении.
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян вечером 14 сентября заявил, что благодаря участию международного сообщества удалось достичь договоренности о прекращении огня.