Քաղաքական 19:12 17/09/2022 Տարածաշրջան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ իր ադրբեջանցի գործընկեր Իլհամ Ալիևից տեղեկություն է ստացել Հայաստանի հետ սահմանին «ռազմական գործողության» ավարտի մասին։ Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին։
Էրդողանի խոսքով, քանի որ գործողությունն արդեն ավարտված է, հիմա դրա քննարկումը իմաստ չունի։
«Պարոն Ալիևից ստացած տեղեկությունների համաձայն՝ մեր ադրբեջանցի եղբայրներն այժմ տեղափոխվել են անվտանգ դիրք։
Հայաստանի համար կարևոր է որքան հնարավոր է շուտ հրաժարվել Ադրբեջանի դեմ սադրանքներից, գործել նախկինում ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան և կենտրոնանալ խաղաղության և համագործակցության վրա»,- Սամարղանդից վերադառնալու  ճանապարհին ինքնաթիռում ասել է նա լրագրողներին։
Էրդողանը նաև  հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 20-ին կայցելի «Ղարաբաղի Զանգելանի շրջան, որտեղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ միասին օդանավակայան կբացի»։
«Նա (Իլհամ Ալիևը) ասել է. «Բացումից հետո մենք կգնանք Ջաբրայիլի շրջան։ Մենք համաձայնվեցինք։ Գուցե նա նաև որոշ առաջնորդների հրավիրի այնտեղ», - ասել է Թուրքիայի նախագահը։
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերից Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրետանային միջոցների, ականանետերի, ԱԹՍ-ների, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ ինտենսիվ կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի միանգամից մի քանի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, մասնավորապես հրետակոծման են ենթարկվել Սոթքի, Ջերմուկի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի և Իշխանասարի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը ու սահմանամերձ բնակավայրերը, հարվածներ են հասցվել նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին։ Սեպտեմբերի 14-ի երեկոյան Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտնել է, որ միջազգային հանրության ներգրավվածության շնորհիվ հաջողվել է ձեռք բերել հրադադարի պայմանավորվածություն։
Ադրբեջանական հարձակման արդունքում Գեղարքունիքի, Սյունիքի ու Վայոց Ձորի մարզերում իրենց բնակավայրերից տեղահանվել է առնվազն 7600 անձ, որոնց մեծամասնությունը կանայք, երեխաներ, ծերեր ու հաշմանդամություն ունեցող անձինք են։
ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը հայտարարել է՝ Հայաստանի վրա ադրբեջանական կողմի վերջին հարձակման հետևանքով, Ժնևի կոնվենցիաների կոպտագույն խախտմամբ գերեվարվել է ճանաչված առնվազն 7 ռազմագերի, լուրջ վնասներ են կրել քաղաքացիների մոտ 200 տներ։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչության մամուլի խոսնակ Հասմիկ Սամվելյանը հայտնել է, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա հարձակման  հետևանքով մեկ տասնյակից ավելի  հայ զինծառայող է գերեվարվել. «Պատկերը դեռ խաբուսիկ է, կարող է փոփոխվել»։
ՄԻՊ աշխատակամից այսօր հայտնել են, որ հայ զինծառայողների նկատմամբ խոշտանգումների և անմարդկային ու արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, ինչպես նաև զոհված զինծառայողների մարմինների կտտանքների փաստերը վերլուծված են զեկույցի ոչ հրապարկման ենթակա հատվածում և, ըստ ՄԻՊ-ի հրապարակման՝ «պատշաճ կարգով ներկայացվել են միջազգային իրավասու կազմակերպություններին և դերակատարներին»։
Ոչ մի խելամիտ մարդ, լինի քաղաքական գործիչ, թե քաղաքականությունից հեռու մեկը, չի հավատա Էրդողանի ու ալիևի ռազմական նկրտումների ավարտին, քանի որ դրանք հենվում են, օրինակ՝ հայկական կողմի «սադրանքի» անհավատալի պնդմանը։

Политика 22:47 17/09/2022 Регион
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что получил от азербайджанского коллеги Ильхама Алиева информацию о завершении «военной операции» на границе с Арменией. Его слова приводит агентство Anadolu.
«Ввиду завершенности операции, думаю, на данный момент раздувать тему не стоит. По информации, представленной мне Ильхамом Алиевым, наши братья в Азербайджане обеспечили свою безопасность. В данной связи очень важно, чтобы Армения прекратила провокации в отношении Азербайджана, и придерживалась взятых обязательств. Ереван должен нацелиться на мир и сотрудничество. Турция выступает за успешное завершение процессов нормализации отношений в регионе, что позволит обеспечить долгосрочный мир и стабильность [на Южном Кавказе]», – сказал Эрдоган журналистам в самолете по возвращении из Самарканда.
Напомним, что с полуночи 13 сентября подразделения ВС Азербайджана, используя артиллерию, минометы и БПЛА, крупнокалиберное стрелковое оружие открыли интенсивный огонь по армянским позициям, расположенным сразу на нескольких участках армяно-азербайджанской границы. В частности, были обстреляны позиции и приграничные населенные пункты, расположенные в направлении Сотка, Джермука, Вардениса, Гориса, Капана, Артаниша и Ишханасара. Удары были нанесены и по гражданской инфраструктуре.
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян вечером 14 сентября заявил, что благодаря участию международного сообщества удалось достичь договоренности о прекращении огня.
В результате нападения Азербайджана на Армению не менее 7600 человек были вынуждены покинуть свои дома в Гегаркуникской, Сюникской и Вайоцдзорской областях. Большинство из них – женщины, дети, старики и люди с ограниченными возможностями.
Постоянный представитель Армении при ООН заявил: Азербайджаном были захвачены, как минимум, 7 военнопленных, которые идентифицированы, судя по видео, их может быть больше.
По его словам, только по предварительным данным, повреждены около 200 домов,  60 из них полностью разрушены.
Представитель интересов армянских пленных в ЕСПЧ Сирануш Саакян заявила сегодня: в результате развязанной Азербайджаном очередной агрессии у нас есть, по меньшей мере, 20 военнопленных в Азербайджане, хотя и на данный момент нам удалось идентифицировать лишь десятерых.
Как сообщают из офиса ЗПЧ, факты пыток и бесчеловечного, унижающего достоинство обращения с армянскими военнослужащими, а также глумления над телами погибших военнослужащих проанализированы в не подлежащей публикации части доклада и, согласно публикации ЗПЧ, «надлежащим образом представлены компетентным международным организациям и акторам».
Ни один благоразумный человек, будь то политический деятель, или далекий от политики человек, не поверит в завершение военных устремлений эрдогана и алиева, поскольку они опираются, например, на невероятное утверждение о «провокации» армянской стороны.