«Տելեգրամ»-ի ադրբեջանական տիրույթում ստեղծվել են հայ զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց խոշտանգված մարմինների լուսանկարների Sticker-ներ. Թաթոյան
«Տելեգրամ» սոցիալական ցանցի ադրբեջանական տիրույթում չաթ բոթերի միջոցով ստեղծվել են հայ զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց խոշտանգված ու մասնատված մարմինների լուսանկարների Sticker-ներ։
Ստիկերները ստեղծվել են 2022 սեպտեմբերի 14-ին, բայց մենք այն հայտնաբերել ենք սեպտեմբերի 18-ին։ Ստեղծվելուց անմիջապես հետո դրանք դարձել են լայն հասանելի՝ ցանկացած անձի հնարավորություն տալով բեռնել և օգտագործել հաղորդակցության ժամանակ։
Մենք արձանագրել ենք 119 լուսանկար, այսինքն՝ 119 sticker, որը 5 օրում ունեցել է առավել, քան 20,000 ներբեռնում: Այսինքն՝ 20,000 ադրբեջանական օգտատեր ընդամենը 5 օրվա ընթացքում ներբեռնել է լուսանկարները Տելեգրամի իր հաշվին: Մեզ աջակցող մասնագետի ջանքերով՝ այդ հնարավորությունը Տելեգրամը փակել է, բայց ակնհայտ է, որ այս նոր գործիքն ադրբեջանական հարթակներն օգտագործելու են հայ հասարակությանն ահաբեկելու, ծաղրելու նպատակով:
Sticker-ներում օգտագործվել են վայրագությունների լուսանկարներ, որոնք տեղի են ունեցել ինչպես արցախյան 44-օրյա պատերազմ, այնպես էլ 2022թ. սեպտեմբերի 13-15-ը Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի ժամանակ:
Մեր ուսումնասիրությունը վկայում է, որ ադրբեջանական օգտատերերը, որոնք ներբեռնել են այդ լուսանկարները, մեծ ցնծությամբ են ընդունել հայ զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց խոշտանգումների, մարմինների մասնատումների լուսանկարները՝ դրանք առօրյա հաղորդակցության, տարբեր քննարկումների ժամանակ օգտագործելու հնարավորության համար:
Այս հանցավոր արարքը ևս մեկ ապացույց է, որ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից տասնամյակներով հովանավորվող հայատյացության քաղաքականությունը խորն արմատավորվել է ադրբեջանական հասարակությունում և ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հնչող խաղաղասիրության կոչերն ուղղակի շղարշ են միջազգային հանրության աչքերի համար, որով թաքցնում են իրենց իրական մտադրությունները»։

Право 15:35 19/09/2022 Армения
В азербайджанском сегменте Telegram созданы стикеры из снимков подвергнутых глумлению тел армянских военнослужащих и гражданских лиц – Татоян
В азербайджанских платформах социальной сети «Телеграмм» с помощью чат-ботов созданы стикеры (sticker) из снимков тел армянских военнослужащих и мирных жителей, которых подвергли пыткам и тела которых расчленили.  Об этом пишет бывший защитник прав человека (экс-омбудсмен) Армении Арман Татоян.
«Эти стикеры были созданы 14 сентября 2022г.; мы их обнаружили 18 сентября. Потом эти стикеры были загружены в Телеграмм так, чтобы пользователи могли скачать и использовать их во время общения.
Мы обнаружили 119 фотографий, то есть 119 стикеров, которые за 5 дней скачали более 20 000 раз. Получается, 20 000 азербайджанских пользователей только за 5 дней загрузили фотографии или стикеры в свои Telegram-аккаунты.
Усилиями нашего специалиста эта возможность в Телеграмме заблокирована, но очевидно, что азербайджанские страницы будут использовать этот новый инструмент, чтобы терроризировать и причинять страдания армянскому обществу.
В стикерах использованы фотографии зверств, имевших место как в 44-дневной Арцахской войне 2020г., так и уже в военной агрессии 13-15 сентября 2022г.
Наше исследование показывает, что азербайджанские пользователи, скачавшие эти фотографии, с большой радостью восприняли фотографии пыток и расчленения армянских солдат и мирных жителей, используя стикеры в общении.
Этот преступное деяние является еще одним доказательством того, что политика ненависти в отношении армян, десятилетиями поддерживаемая азербайджанскими властями, глубоко укоренилась в азербайджанском обществе, а призывы азербайджанских властей к миру являются всего лишь покровом и предусмотрены для введения в заблуждение международного сообщества, скрывая этим свои настоящие намерения», – написал он.