Քաղաքական 20:13 19/09/2022 Հայաստան
«Ռազմինֆո» մասնագիտացված կայքի համակարգող, տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը գրում է.
«Բնական է, որ անվտանգության խորհրդի հայտարարությունից միանգամից աչքի է զարնում զոհերի, անհետ կորածների, գերիների թիվը, ավերածությունների մասին թվերը...
Բայց ես կուզեի 3 այլ հանգամանքի վրա ձեր ուշադրությունը դարձնել...
1. «Ադրբեջանական զորքերը պետք է դուրս գան ՀՀ օկուպացված տարածքներից» - նույնիսկ ոչ թե «Պահանջում ենք անհապաղ դուրսբերում», այլ «պետք է» (ռուսերեն տարբերակում՝ «должны»)։ Ազիզ, кому должны? Քե՞զ, միջազգային հանրությանը՞, տիեզերքի՞ն։ Ո՞ւմ է ուղղված այդ «պետք»-ը։ Ե՞րբ պետք է դուրս գան։
2. Լացակումած այս հայտարարությունը հրապարակվում է Պելոսիի այցի անմիջապես հաջորդ օրը։ Այստեղ կարելի էր, իհարկե, գրել, որ սա նշանակում է, որ Նիկոլը չի կարողացել Հայաստանի համար որևէ օգուտ քաղել Պելոսիի այցից, բայց դե ինչո՞ւ պետք է Հայաստանում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի շահերը ներկայացնող վարչակարգի ղեկավարը Հայաստանի համար օգուտ քաղի։
Պելոսին եկել էր նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում։ Իր այցի շուրջ ստեղծած էյֆորիկ աժիոտաժը Հայաստանում կոնկրետ շրջանակների իրագործած քարոզչական արշավ էր, հայերի համաժողովրդական ցնծության անհրաժեշտ կադրերը ստացան, որ տանեն հետո ԱՄՆ-ի հայ ընտրողներին ցույց տան, վերջ, այլ բան իրենց չի հետաքրքրում։
3. Հայտարարության ամենավերջին նախադասությունն է ԱՄԵՆԱԿԱՐԵՎՈՐԸ, ըստ իս. «Միեւնույն ժամանակ, վերահաստատում ենք միջազգային հանրության պատասխանատու անդամի պարտավորությանը հավատարիմ մնալու Հայաստանի Հանրապետության հանձնառությունը»։
Սա ի՞նչ է։ Ո՞ւմ հանդեպ և կոնկրետ ո՞ր պարտավորության մասին է խոսքը (քանզի գրած է եզակի թվով)։
Ո՞ր երկրներն են կասկածի տակ դրել Հայաստանի՝ միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ լինելը, որ ամենաբարձր մակարդակով այսպիսի հայտարարություն է արվում»։

Политика 20:44 19/09/2022 Армения
«Естественно, что в заявлении Совета безопасности сразу в глаза бросаются число жертв, пропавших без вести, пленных, данные о разрушениях …
Но я хотел бы обратить ваше внимание на 3 других обстоятельства…
1. ”Азербайджанские войска должны быть выведены с оккупированных территорий Республики Армения”. Даже не ”требуем немедленного вывода”, а ”должны”. Кому должны, азиз (в переводе ”дорогой”, ”родимый„. – Ред.)? Тебе, международному сообществу, вселенной? Кому адресовано это ”должны”? Когда они должны?
2. Это слезливое заявление публикуется сразу на следующий день после визита спикера Палаты представителей США Нэнси Пелоси. Здесь можно было бы, конечно, написать , что это означает, что Никол не смог получить пользу от визита Пелоси для Армении, но зачем главе представляющего интересы Азербайджана и Турции в Армении режима извлекать пользу для Армении?
Пелоси прибыла в рамках предвыборной кампании. Эйфория и ажиотаж, созданные вокруг ее визита, были пропагандистской кампанией, проводимой конкретными кругами в Армении, они получили необходимые кадры всенародного ликования армян, чтобы показать их потом избирателям-армянам в США, все, ничего другого их не интересует.
3. Самое последнее предложение заявления – САМОЕ ГЛАВНОЕ, на мой взгляд:
„ В то же время мы подтверждаем приверженность Республики Армения выполнению обязательств ответственного члена международного сообщества”.
Что это? Перед кем и о какой конкретно приверженности идет речь (потому что написано в единственном числе)?
Какие страны усомнились в том, что Армения является ответственным членом международного сообщества, что такое заявление делается на самом высоком уровне?»