Իրավունք 13:23 22/09/2022 Հայաստան
«Սեպտեմբերի 21-ին Եռաբլուրում ոստիկանության գործողությունների հետ կապված՝ ոստիկանության պետ Վահե Ղազարյանի հանձնարարությամբ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունում ծառայողական քննություն է կատարվում»։ Այս մասին հայտնում են ոստիկանությունից։
Հիշեցնենք, արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհվածների, անհետ կորածների հարազատների, ծնողների հարազատների նկատմամբ գործողությունները դատապարտեցին, քննադատեցին բազմաթիվ մարդիկ, գործիչներ ու փորձագետներ։
Այսօր 35 ՀԿ-ներ պահանջել են Վահե Ղազարյանին պաշտոնանկ անել, «հակառակ պարագայում, զոհված զինծառայողների հարազատների նկատմամբ ապօրինի բռնությունների և վկայակոչված այլ խնդիրների ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է անձամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վրա»։

Politics 13:49 22/09/2022 Armenia
The Armenian police chief has ordered an internal inquiry into the use of force against the parents of fallen Armenian soldiers in Yerevan’s Yerablur Military Pantheon on Wednesday.
Riot police dragged away and detained the parents of Armenian soldiers killed in the 2020 Artsakh war as they tried to prevent Prime Minister Nikol Pashinyan and several other top officials from entering the military cemetery and laying flowers there on the 31st anniversary of Armenia’s independence.
Many experts and politicians condemned the use of force by police officers. In a joint statement on Thursday, 35 NGOs called for the dismissal of Police Chief Vahe Ghazaryan, warning that “otherwise the full responsibility for the illegal actions against the families of fallen soldiers lies with Prime Minister Nikol Pashinyan himself.”
“Police Chief Vahe Ghazaryan has ordered an internal inquiry into the actions of police officers in Yerablur on September 21,” the police said in a statement.