Քաղաքական 10:42 22/09/2022 Աշխարհում
Եվրամիությունը նոր պատժամիջոցներ կսահմանի ինչպես անհատական, այնպես էլ ոլորտային Ռուսաստանի, նրա ղեկավարության և ԴԺՀ-ի, ԼԺՀ-ի, Խերսոնի և Զապորոժիեի շրջաններում հանրաքվեների կազմակերպիչների նկատմամբ։ «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին ասված է ԵՄ-ի ԱԳ նախարարների հայտարարության մեջ, որն ընթերցել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը:
Նա խոստացել է «պատասխանատվության ենթարկել» Ռուսաստանին, նրա քաղաքական ղեկավարությանը և բոլոր նրանց, ովքեր ներգրավված են Ուկրաինայում հանրաքվեների և «միջազգային իրավունքի այլ խախտումների» կազմակերպման մեջ։
«Ռուսաստանի դեմ հավելյալ սահմանափակող միջոցներ կներկայացվեն որքան հնարավոր է շուտ՝ համաձայնեցնելով մեր գործընկերների հետ»,- հավելել է Բորելը։
Նրա խոսքով, քանի դեռ արտգործնախարարները չեն որոշել, թե կոնկրետ ով է ընկնելու պատժամիջոցների տակ, դեռ ցուցակ չեն կազմել։
Միաժամանակ Բորելը խոստացել է ուժեղացնել ռազմական աջակցությունը Կիևի ռեժիմին, ինչպես նաև ընդունել «նոր սահմանափակող միջոցներ՝ անձնական և ոլորտային»։

Политика 09:58 22/09/2022 В мире
Евросоюз введет новые санкции, как персональные, так и секторальные, в отношении России, ее руководства страны и организаторов референдумов в ДНР, ЛНР, Херсонской и Запорожской областях, говорится в заявлении глав МИД ЕС, которое зачитал руководитель европейской дипломатии Жозеп Боррель.Об этом пишет РИА Новости.
Он пообещал "привлечь к ответу" Россию, ее политическое руководство и всех вовлеченных в организацию референдумов и "другие нарушения международного права" в Украине.
"Дополнительные ограничительные меры против России будут представлены максимально быстро в координации с нашими партнерами", - добавил Боррель.
По его словам, пока главы МИД не решили, кто конкретно попадет под санкции, и не составили список.
При этом Боррель пообещал усилить военную поддержку Киеву, а также принять "новые ограничительные меры – персональные и секторальные".
Общественные палаты непризнанных ДНР и ЛНР 19 сентября обратились к главам республик Денису Пушилину и Леониду Пасечнику с инициативой немедленно провести референдумы о вхождении в состав России. На следующий день власти ДНР и ЛНР сообщили, что референдум пройдет с 23 по 27 сентября. Также 20 сентября о планах провести референдумы в те же даты объявили администрации Херсонской и Запорожской областей.