Քաղաքական 18:44 23/09/2022 Հայաստան
Ֆրանսիայի դեսպանատունն իր քաղաքացիներին կոչ է անում չմեկնել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանամերձ շրջաններ
Ֆրանսիայի դեսպանատունը խորհուրդ է տալիս իր քաղաքացիներին զերծ մնալ Ադրբեջանին սահմանակից Հայաստանի շրջաններ այցելելուց՝ հնարավոր ռազմական նոր էսկալացիայի պատճառով։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև բախումների պատճառով խստիվ խորհուրդ չի տրվում մեկնել Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններ (ներառյալ ադրբեջանական էքսկլավը՝ Նախիջևանը) և Վայոց ձորի, Սյունիքի և հարավային Գեղարքունիքի շրջաններ»-ասված է հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ նշված է, որ Վրաստանին միացող M16 ճանապարհի Իջևան-Նոյեմբերյան հատվածով երթևեկելը ևս վտանգավոր է , քանի որ այն երբեմն ենթարկվում է ադրբեջանական կրակոցների:
«Այն ճանապարհորդներին, ովքեր ցանկանում են ճանապարհորդել Հայաստանի և Վրաստանի միջև, խորհուրդ է տրվում ընտրել այլընտրանքային երթուղիներ կամ նախընտրել օդային երթուղին»,- հայտնում են դեսպանատնից:

МИД Франции распространил предупреждение для своих граждан, находящихся в Армении или собирающихся в республику
МИД Франции указывает, что к 23 сентября по-прежнему актуально распространенное ведомством 20 сентября 2022 г. предупреждение для своих граждан находящихся в Армении или собирающихся посетить республику.
«Категорически не рекомендуется выезжать в приграничные районы Армении с Азербайджаном (в том числе с азербайджанским эксклавом Нахиджеван) и в Вайоц Дзор, Сюник и южный Гегаркуник из-за столкновений вооруженных сил Армении и Азербайджана.
Области, которые не рекомендуются посещать, если нет уважительной причины, выделены оранжевым цветом, остальную часть страны не рекомендуется посещать, если нет императивной причины», – говорится в сообщении и приводится карта: