Հասարակություն 14:59 24/09/2022 Հայաստան
Արցախյան երրորդ պատերազմում անմահացած զինվորների ծնողները մտադիր են սեպտեմբերի 27-ին՝ պատերազմի մեկնարկի 2-րդ տարելիցի օրը թույլ չտալ, որ Նիկոլ Փաշինյանը մուտք գործի Եռաբլուր զինվորական պանթեոն, որտեղ ամփոփված են նրանց որդիների աճյունները։
Նրանք հանդես են եկել հայտարարություն-կոչով, որտեղ ասված է.
«Ազատագրումը սկսվում է Եռաբլուրից. պայքարի կոչ
Հարգելի հայրենակիցներ,
Մենք՝ Եռաբլուրի հերոսածին ծնողներս, հավատարիմ մնալով աննահանջ պայքարի և մեր տղաների ազգանվեր գործի շարունակության խոստմանը, սեպտեմբերի 26-ին՝ ժամը 23։00-ից սկսած, հավաքվում ենք Եռաբլուրում, որպեսզի սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան կանխենք ազգակործան դավաճանի մուտքը պանթեոն։
Ապազգային, դավաճանական քաղաքականության արդյունքում հայրենիքը շարունակում է ծանրագույն հարվածներ ստանալ, որոնց հետևանքներն անմիջապես երևում են Եռաբլուրում։ Ծնողներիս համար այլևս անտանելի է տեսնել, թե ինչպես է մեծանում Եռաբլուրը։
Այս պատճառով, լարելով բոլոր ուժերը, նոր թափ ենք հաղորդել մեր պայքարին։ Հայաստանի ազատագրումը պետք է սկսվի Եռաբլուրից և դրա առաջին քայլը դավաճանների մեկուսացումն է սրբավայրից։ Այո՛, պետք է վերջ դնենք սրբավայրը որպես թատերաբեմ օգտագործելու սովորույթին, որտեղ դահիճը խոնարհվում է իր զոհի շիրիմի առջև:
Սեպտեմբերի 21-ին ոստիկանների կողմից իրականացված վայրագություններն առաջացրել են մեր բոլոր արժանապատիվ հայրենակիցների ցասումը։ Շնորհակալ ենք գոտեպնդման և աջակցման խոսքերի համար։ Եվ հիմա, կոչ ենք անում գալ ու կանգնել մեր կողքին, որպեսզի միասնական պայքարի արդյունքում հաջողենք։
Եռաբլուրը հայի պայքարող ու չհանձնվող տեսակինն է։
Աստված պահապան մեր հայրենիքին»։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 21-ին՝ Անկախության 31-րդ տարդերաձի օրը կարմիրբերետավորները ուժով Եռաբլուրից հեռացրեցին, ոստիկանության բաժիներ տարան զոհվածների ծնողներին, որ Նիկոլ Փաշինյանն ու այլ պաշտոնյաներ կարողանան մուտք գործել այնտեղ, ծաղկպեսակներ դնել ու լուսանկարվել։
Տեղի ունեցածից հետո բազմաթիվ մարդիկ, քաղաքական, հասարկական գործիչներ, ՀԿ-ներ դատապարտեցին  ոստիկանության գործողությունները՝ պահանջելով ոստիկանության պետ Վահե Ղազարյանի պաշտոնանկությունը։

Politics 17:04 24/09/2022 Armenia
The parents of Armenian soldiers killed in the 2020 Artsakh war unveiled plans to prevent Prime Minister Nikol Pashinyan from entering the Yerablur Military Pantheon in Yerevan on the second anniversary of the war to be marked on September 27.
"We will gather at Yerablur starting from 11pm on September 26 to bar the traitor from entering the pantheon in the morning of September 27,” they said in a joint statement shared by Anna Mkrtchyan, a fallen solder’s mother, on Facebook on Saturday.
The parents insist that they remain committed to their promise to fight tirelessly and to continue the cause of their sons
“The treacherous regime’s policy continues to deal heavy blows to the homeland,” they said. "We are giving a new impetus to our struggle. The liberation of Armenia must begin at Yerablur, and the first step is to keep the traitors away from the holy place.”
They pointed to the use of force by police against the grieving parents in the military cemetery on Armenia’s Independence Day.
“The violence committed by the police on September 21 have angered all our dignified fellow citizens. We urge everyone to come and stand with us so that we can succeed as a result of our joint struggle," the statement said.