Հասարակություն 14:59 24/09/2022 Հայաստան
Արցախյան երրորդ պատերազմում անմահացած զինվորների ծնողները մտադիր են սեպտեմբերի 27-ին՝ պատերազմի մեկնարկի 2-րդ տարելիցի օրը թույլ չտալ, որ Նիկոլ Փաշինյանը մուտք գործի Եռաբլուր զինվորական պանթեոն, որտեղ ամփոփված են նրանց որդիների աճյունները։
Նրանք հանդես են եկել հայտարարություն-կոչով, որտեղ ասված է.
«Ազատագրումը սկսվում է Եռաբլուրից. պայքարի կոչ
Հարգելի հայրենակիցներ,
Մենք՝ Եռաբլուրի հերոսածին ծնողներս, հավատարիմ մնալով աննահանջ պայքարի և մեր տղաների ազգանվեր գործի շարունակության խոստմանը, սեպտեմբերի 26-ին՝ ժամը 23։00-ից սկսած, հավաքվում ենք Եռաբլուրում, որպեսզի սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան կանխենք ազգակործան դավաճանի մուտքը պանթեոն։
Ապազգային, դավաճանական քաղաքականության արդյունքում հայրենիքը շարունակում է ծանրագույն հարվածներ ստանալ, որոնց հետևանքներն անմիջապես երևում են Եռաբլուրում։ Ծնողներիս համար այլևս անտանելի է տեսնել, թե ինչպես է մեծանում Եռաբլուրը։
Այս պատճառով, լարելով բոլոր ուժերը, նոր թափ ենք հաղորդել մեր պայքարին։ Հայաստանի ազատագրումը պետք է սկսվի Եռաբլուրից և դրա առաջին քայլը դավաճանների մեկուսացումն է սրբավայրից։ Այո՛, պետք է վերջ դնենք սրբավայրը որպես թատերաբեմ օգտագործելու սովորույթին, որտեղ դահիճը խոնարհվում է իր զոհի շիրիմի առջև:
Սեպտեմբերի 21-ին ոստիկանների կողմից իրականացված վայրագություններն առաջացրել են մեր բոլոր արժանապատիվ հայրենակիցների ցասումը։ Շնորհակալ ենք գոտեպնդման և աջակցման խոսքերի համար։ Եվ հիմա, կոչ ենք անում գալ ու կանգնել մեր կողքին, որպեսզի միասնական պայքարի արդյունքում հաջողենք։
Եռաբլուրը հայի պայքարող ու չհանձնվող տեսակինն է։
Աստված պահապան մեր հայրենիքին»։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 21-ին՝ Անկախության 31-րդ տարդերաձի օրը կարմիրբերետավորները ուժով Եռաբլուրից հեռացրեցին, ոստիկանության բաժիներ տարան զոհվածների ծնողներին, որ Նիկոլ Փաշինյանն ու այլ պաշտոնյաներ կարողանան մուտք գործել այնտեղ, ծաղկպեսակներ դնել ու լուսանկարվել։
Տեղի ունեցածից հետո բազմաթիվ մարդիկ, քաղաքական, հասարկական գործիչներ, ՀԿ-ներ դատապարտեցին  ոստիկանության գործողությունները՝ պահանջելով ոստիկանության պետ Վահե Ղազարյանի պաշտոնանկությունը։

«Ранним утром 27 сентября не позволим предателю войти в пантеон»
Родители обретших бессмертие в Третьей Арцахской войне военнослужащих намерены 27 сентября, в день второй годовщины войны, не позволить, чтобы Никол Пашинян вошел в воинский пантеон «Ераблур», где покоятся останки их сыновей.
Они выступили с заявлением-призывом, в котором говорится:
«Освобождение начинается с Ераблура: призыв к борьбе
мы, родители покоящихся в «Ераблуре» героев, оставаясь верными обещанию о неотступной борьбе и продолжении патриотического дела наших сыновей, 26 сентября с 23:00 собираемся в «Ераблуре», чтобы не пустить погубившего народ предателя в пантеон рано утром 27 сентября.
В результате антинациональной, предательской политики властей Родина продолжает получать тяжелейшие удары, последствия которых непосредственно заметны в «Ераблуре». Нам, родителям, более невыносимо видеть, как разрастается «Ераблур».
Посему мы, собрав все усилия, дали новый импульс нашей борьбе. Освобождение Армении должно начаться с «Ераблура», и первым шагом является изоляция предателей от священного места.
Да, мы должны положить конец привычке использования этого священного места в качестве театральной сцены, где палач преклоняется перед могилой своей жертвы.
Совершенные полицией 21 сентября зверства вызвали гнев всех наших достойных соотечественников. Благодарны за слова поддержки. И сейчас приглашаем всех прийти и встать рядом с нами, чтобы мы в результате совместной борьбы могли добиться успеха».
«Ераблур» – для сражающихся и не сдающихся армян.
Да хранит Бог нашу Родину».
Напомним, что 21 сентября, в День независимости РА, красноберетники насильно вывели из «Ераблура» родителей погибших, подвергли их приводу в отделения полиции, чтобы Никол Пашинян и другие должностные лица могли войти в пантеон, возложить цветы и сделать фотографии.
После инцидента множество людей, политиков, общественных деятелей, общественные организации осудили действия Полиции, потребовав отставки начальника Полиции Ваге Казаряна.
- Общественные организации: Никол Пашинян должен освободить от должности начальника Полиции Армении
- Аветик Ишханян о действиях полиции в «Ераблуре»: Даже самые резкие ругательства в этом случае будут звучать мягко
- Омбудсмен Армении: В офисе Защитника прав человека приступили к изучению произошедшего в воинском пантеоне «Ераблур»
- Отец погибшего в 44-дневной войне в Арцахе М. Галеяна: «Думаю, может, мне произвести эксгумацию, взять прах сына и покинуть страну»
- У двух подвергнутых приводу с «Ераблура» матерей погибших военных травмы – адвокат
- В воинском пантеоне «Ераблур» вырыты новые ямы
- Красноберетники с применением силы с территории «Ераблура» подвергли приводу отцов и матерей погибших военных