Քաղաքական 13:40 27/09/2022
Փաստ է՝ Հայաստանի Հանրապետությունը գտնվում է կապիտուլյացիոն վիճակում և  հենց այնպես չի հայտնվել այս վիճակում: Այս մասին «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանն՝ անդրադառնալով Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի այն հայտարարություններին, թե Հայաստանին սպասվում են ծանր լուծումներ։
«Վերջին տարիների մեր պատմությունը ցույց տվեց՝ իշխանության եկան մարդիկ, որոնք ձախողեցին ամեն ինչ, այդ թվում՝ բանակցային գործընթացը: 30 տարիների քրտնաջան աշխատանքը բերել էր ինչ-որ մի բանակցային ներուժի ձևավորման, որի վրա հենվելով կարող էինք շարունակել մեր պատմությունը, բայց այդպես չստացվեց: Այդ ձախողումն է, որ բերեց պատերազմի, ունեցանք զոհեր»,- նշեց նա։
Սեյրան Օհանյանի խոսքով՝ զոհերի զգալի մասը կարող էր չլինել, եթե պետությունը թիկունք կանգներ բանակին, ապահովեր անվտանգություն, նաևմարտական գործողությունների խորքում ինժեներական սարքավորումներով կահավորեր, պաշտպանական բնագծեր կահավորել:
«Երկրորդը, մենք կարող էինք ավելի շատ զոհեր ունենալ, բայց ունենալ հաղթանակ: Մեր ցավը նրանում է, որ մենք այս քանակի զոհերի պայմաններում ունեցել ենք պարտություն: Այս իշխանությունները պարտությունից, կապիտուլյացիայից հետո ամբողջությամբ տապալել են արտաքին քաղաքականությունը, պաշտպանական քաղաքականությունը, բանակաշինությունը, տապալել են պետական կառվարումը:
Իհարկե, հետպատերազմյան շրջանում՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ն ստորագրված հայտարարությունից հետո անհաջողությունների գործընթացները շարունակական են դարձրել: Այս պայմաններում նոյեմբերի 9-ի և մնացած փաստաթղթերը փաստացի կնիքն են նրա, ինչ այսօրվա իշխանությունները կատարել են»,- ընդգծեց Սեյրան Օհանյանը:
Նրա խոսքով՝ ներկայիս իշխանությունները գտնվում են ճնշման, պարտադրման ներքո։ Ուստի, ըստ նրա, այս վիճակից դուրս գալու առաջին կարևոր պայմանն այն է, որ պետք է փոխել իշխանությունը։
«Գան մարդիկ, գա իշխանություն, որը կարող է արտաքին քաղաքականություն վարել, և մեր ներքին ազգային երաշխիքները ձևավորել՝ բանակաշինություն և այլն: Արտաքին քաղաքականության մեջ փաստ է, որ պարտված իշխանությունը ճնշման ներքո է գտնվում, այսինքն՝ մեր բանակցողը մշտապես ճնշման ներքո է և այս պարագայում ամենակարևոր խնդիրը  բանակցողին փոխելն է»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Անդրադառնալով Լևոն Տեր-Պետրոսյանի այն հայտարարությանը, թե բանակցողին փոխելը ոչինչ չի տալու, քանի որ վիճակը ծանր է,  պատգամավորն արձագանքեց. «Այն, որ իրավիճակը ծանրագույն է, հասկանալի է: Դե եկեք հանդուրժենք, նայենք, թե այս իշխանությունները ոնց են ամեն ինչ տանում մեր անկախության վերջնական փլուզման»։

Политика 15:49 27/09/2022 Армения
Факт в том, что Республика Армения находится в капитуляционном состоянии и не просто так оказалась в такой ситуации. Об этом в беседе с журналистами в воинском пантеоне «Ераблур» заявил Депутат Национального Собрания от фракции «Армения», бывший министр обороны РА Сейран Оганян, комментируя заявление первого президента Армении Левона Тер-Петросяна в эфире Общественного канала Армении.
Отметим, накануне, 26 сентября, первый президент Армении Левон Тер-Петросян заявил, чтобы найти решения, нужно вызвать доверие, чтобы дело удалось довести до конца. «Все решения – плохие, мое предложение – выбрать наименее болезненное из них», – сказал Тер-Петросян. По его словам, Пашинян боится подписывать документ, потому что, что бы он ни подписал, по его мнению, его назовут турком и предателем.
«Наша история за последние два года показала, что к власти пришли те люди, которые провалили всё. В том числе – переговорный процесс. 30-летняя кропотливая работа привела к формированию какого-то переговорного потенциала, на котором мы могли продолжить нашу историю, но так и не получилось. Этот провал и привёл к войне, жертвам», – отметил он.
По словам С. Оганяна, большинства жертв можно было бы избежать, если бы государство поддержало армию, обеспечило бы безопасность, оборудовало бы инженерными и оборонительными сооружениями позиции в ходе боевых действий.
«Во-вторых, у нас могло быть больше жертв, но в таком случае мы одержали бы победу. Наша боль заключается в том, мы в условиях такого числа жертв, проиграли. И эти власти даже после поражения, после капитуляции полностью провалили внешнюю политику, политику обороны, армейское строительство, провалили государственное управление.
Конечно, в поствоенный период, то есть после подписанного 9 ноября 2020 года заявления, процессы неудач уже носят системный характер. В этих условиях 9 ноября и другие документы являются фактической печатью того, что сделали сегодняшние власти», – подчеркнул С. Оганян.
По его словам, действующая власть находится под давлением и принуждением. Посему, по его словам, самым главным условием по выходу из этой ситуации является то, что следует сменить власть.
«Должны прийти к власти такие люди, которые в состоянии вести внешнюю политику, и формировать наши внутренние национальные гарантии – армейское строительство и пр. Факт внешней политики в том, что потерпевшие поражение власти всегда находятся под давлением, иными словами – наш переговорщик постоянно под давлением и в этом случае крайне важно сменить переговорщика», – пояснил Сейран Оганян.
Обратившись к заявлению Левона Тер-Петросяна, что смена переговорщика ничего не даст, поскольку ситуация крайне тяжелая, он ответил: «То, что ситуация – тяжелейшая, понятно. Тогда давайте смиримся и будем смотреть, как действующая власть ведет нас к разрушению нашей независимости».