«Ժողովուրդ». Աթիլլա Չիչեքին և Հուսեյին Յըլդրըմին ազատ են արձակվել հենց դատական նիստերի դահլիճից
««Ժողովուրդ» օրաթերթի բացառիկ տեղեկությունների համաձայն՝ Ազգային անվտանգության ծառայությունը քրեական գործ է հարուցելու, եւ բավականին խիստ է դրվել հարցը. պարզել, թե ինչպես են երկու քուրդ ազատամարտիկներ Աթիլլա Չիչեքին եւ Հուսեյին Յըլդրըմին Թուրքիայում հայտնվել:
Նշենք, որ Աթիլլա Չիչեքին եւ Հուսեյին Յըլդրըմին մեղադրվում էին, որ չունենալով զենք եւ ռազմամթերք ձեռք բերելու իրավունք՝ 2021 թվականի օգոստոսի 16-ին անցել են Արաքս գետն ու ապօրինի հատել ՀՀ պահպանվող պետական սահմանը: Արդյունքում՝ ՀՀ վերաքննիչ դատարանը 5 տարի ժամկետով ազատազրկման էր դատապարտել նրանց, որը պայմանականորեն չի կիրառվել՝ սահմանելով փորձաշրջան՝ 3 տարի ժամկետով:
Քուրդ ազատամարտիկներն ազատ են արձակվել հենց դատական նիստերի դահլիճից։ Այսինքն՝ նրանք եղել են ազատության մեջ, եւ, ահա, 7 ամիս ազատության մեջ գտնվելուց հետո՝ երեկ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն է ահազանգել նրանց դեպքի մասին, որ քուրդ ազատամարտիկները, որոնք գտնվել են Հայաստանում եւ պայքարել են թուրքական բռնատիրության դեմ, այսօր Թուրքիայում են:
Ինչպե՞ս են նրանք հայտնվել Թուրքիայում, ահա հենց այս առեղծվածն էլ, հուսանք, կպարզի Ազգային անվտանգության ծառայությունը: Ավելի վաղ նրանց արտահանձնումը հերքել էր նաեւ արդարադատության նախարարությունը: Փաստորեն, պետական ատյանները անտեղյակ են՝ մեր երկրից Թուրքիա հայտնված քրդերի դեպքից»։
- Ազգությամբ քուրդ Աթիլլա Չիչեքի և Հուսեին Յըլդըրըմի նկատմամբ դեռևս օգոստոսից հետախուզում է հայտարարված եղել ՀՀ-ում
- ԱԱԾ-ն ու ԱՆ-ն՝ ազգությամբ քուրդ Աթիլա Չիչեքին և Հուսեյին Յըլդրըմին Թուրքիային հանձնելու լուրի մասին

Пресса дня 12:10 27/09/2022 Армения
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что Служба национальной безопасности собирается возбудить уголовное дело, чтобы выяснить, как два бойца Рабочей партии Курдистана – Атила Чичек и Хусейн Йылдырым были переданы Турции.
«Отметим, что Атилле Чичеку и Хусейну Йылдырыму были предъявлены обвинения в том, что 16 августа 2021 года они незаконно пересекли границу Армении по реке Аракс, имея при себе оружие и боеприпасы. Апелляционный суд Армении приговорил их к 5 годам лишения свободы, который не был применен условно, установив трехлетний испытательный срок.
Чичек и Йылдырым были освобождены из-под стражи прямо в зале суда. То есть, они были на свободе и вот, после нахождения 7 месяцев на свободе, депутат фракции «Армения» Гегам Назарян вчера сообщил о том, что курдские борцы, которые находились в Армении и боролись против турецкого диктаторского режима, были экстрадированы из Армении в Турцию.
Как они оказались в Турции? Надеемся, что Служба национальной безопасности выяснит эту загадку. Ранее их экстрадицию опровергло также министерство юстиции Армении. Фактически, государственные органы не в курсе, каким образом курды из нашей страны оказались в Турции», - пишет газета.