Հասարակություն 10:16 27/09/2022
Մեր տղաներին սպանել է Նիկոլն իր այսօրվա ոհմակով և չենք ուզենա, որ իրենք գան այստեղ, այցելեն մեր տղաներին. Զոհվածի հայր
Արցախյան երրորդ պատերազմում նահատակված զինվորների ծնողներն օրեր առաջ հայտարարել էին, որ սեպտեմբերի 27-ին՝ պատերազմի մեկնարկի 2-րդ տարելիցի օրը թույլ չեն տալու, որ Նիկոլ Փաշինյանը մուտք գործի «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն, որտեղ ամփոփված են նրանց որդիների աճյունները։ Զոհված զինծառայողների ծնողները, հարազատները, ողջ գիշեր «Եռաբլուրում» են եղել։
«Մենք ինչպես հայտարարել էինք, երեկ ժամը 23-ից «Եռաբլուրում» ենք գտնվում։ Մեր կոչին արձագանքել են բազմահազար քաղաքացիներ: Մենք ամբողջ գիշեր այստեղ ենք անցկացրել, որևէ սադրանք՝ չեղավ»,- «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց զոհված զինծառայող Հակոբ Ռոստոմյանի հայրը՝ Արա Ռոստոմյանը:
Նրա խոսքով, իշխանության ներկայացուցիչները նախօրոք հայտարարել էին, որ չեն գալու լրացուցիչ սադրանքներից խուսափելու և լարվածությունը թուլացնելու համար:
«Եթե այդ ամենը գիտակցում էին, սեպտեմբերի 21-ին մենք մի քանի անգամ հորդորեցինք՝ մի մոտեցեք: Ոստիկանները հավաքված էին։ Մոտ մի 50 ծնողի դիմաց բերել էին հազարից ավելի ոստիկաններ: Մենք իրենց հորդորեցինք մի մոտեցեք և մի արեք այդ արարողությունը, բայց իրենք չլսեցին: Հիմա տեսնելով, որ մեր կոչով բազմահազար ժողովուրդ եկան այստեղ, արդեն իրենք խուսափեցին»,-ասաց Արա Ռոստոմյանը:
Սեպտեմբերի 21-ին զոհված զինծառայողների ծնողների նկատմամբ բռնի ուժ կիրառելուց, բերման ենթարկելուց հետո  մեծ աղմուկ բարձրացավ, գուցե հենց սա է նաև, ըստ նրա, իր ազդեցությունն ունեցել, որ իշխանավորներն այսօր չեն եկել։
«Այն ժամանակ երևի իրենք ուզում էին ասել՝ մեր դեմ փակ դռներ չկան, բայց առանց գիտակցելու, որ ծնողների վրայով անցնելը փակ դուռ չէ: Մենք ասացինք, որ սա կարմիր գիծ է, դուք չանցնենք, բայց իրենք անցան այդ կարմիր գիծը: Դրա համար մենք այս անգամ ավելիին էինք պատրաստ և անհամբեր սպասում էինք իրենց: Մի քանի պատգամավորներ ասել էին՝ գնանք, տեսնեք, որ ծնողն է մեր դեմը կանգնում: Մենք ոչ մեկի դեմ չենք կանգնում: Մենք ամբողջ հայ ժողովրդին ասում ենք՝ եկեք, սա համայն հայությանն է, սա սրբավայր է, բոլորը պարտավոր են գալ, խոնարհվել: Մենք միայն ասում ենք, որ Հայաստանում գտնվողն թուրքերը չգան, մտնեն «Եռաբլուր»:
Շատերը ուզում են ծնողներին իրար դեմ հանելով ասել՝  մեր տղաներն էլ են այստեղ: Եկեք ձեր տղաների մոտ, ոչ մեկը ձեզ չի արգելում, բայց չենք ուզում շոուի համար գան: Մեր տղաներին սպանել է այսօրվա իշխանությունը, իրենք գալիս են ի՞նչ անեն, ուրախանա՞ն: Մենք նոր փոսեր ենք տեսնում օրական: Այսինքն իրենք գալիս են այդ փոստերը տեսնեն, դրա համար ուրախանա՞ն։
Մենք բազմիցս ասել ենք, որ մեր տղաներին սպանել է Նիկոլն իր այսօրվա ոհմակով և չենք ուզենա, որ իրենք գան այստեղ, այցելեն մեր տղաներին, որովհետև դա իրենց համար հաճույք է ոչ թե հարգանքի տուրք մատուցել»,-ասաց նա:
Արա Ռոստոմյանը հիշեցրեց, որ երեկ Բուդապեշտում ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի կողմից սպանված` Հայաստանի զինված ուժերի սպա  Գուրգեն Մարգարյանի տարեդարձն էր։
«Երեկոյան բարձրացել ենք շիրիմն, խոսք ասել, նաև այսօրվա իշխանություններին ենք հիշեցրել  այդ ոճրագործության մասին, սեպտեմբերի 13-14-ին տեղի ունեցած հարձակման ժամանակ էլ եղել են հայ զինծառայողների մասնատված դիեր։ Այս ամենից ելնելով՝ կոչ արեցինք՝ քանի նման ոճրագործություններ կան,  խաղաղության դարաշրջանից խոսելը դեռ շուտ է։
Մենք բոլորս էլ կողմ ենք, որ խաղաղություն լինի, բայց խաղաղությունը չպետք է լինի միակողմանի: Խաղաղությունը պետք է լինի արժանապատիվ, բայց այս պայմաններում, ինչպես տեսնում ենք, որ  այսօրվա իշխանությունները արժանապատիվ խաղաղության չեն գնում: Վերջերս նաև ՄԱԿ-ի ամբիոնից Նիկոլը հայտարարեց, որ 29 800 քառակուսի կմ-ի համար են  պայքարում, այն էլ չի իմանում ինչ քարտեզովմ քարտեզ են խնդրում Ալիևից: Այս պայմաններում խաղաղություն չէր կարող լինել»,- ասաց զոհված զինծառայող Հակոբ Ռոստոմյանի հայրը՝ Արա Ռոստոմյանը:

Общество 15:20 27/09/2022 Армения
Наших сыновей убил Никол со своей сворой, и мы не хотим, чтобы они приходили сюда, посещали их могилы – отец погибшего военного
Родители погибших в третьей Арцахской войне военнослужащих несколько дней назад заявили, что 27 сентября, в день второй годовщины начала войны, они не позволят Николу Пашиняну войти в воинский пантеон «Ераблур» в Ереване, где покоятся останки их сыновей. Родители и родственники погибших военнослужащих всю ночь находились в «Ераблуре».
«Как мы и говорили, находимся в «Ераблуре» с 23:00 вчерашнего дня. На наш призыв откликнулись многочисленные граждане. Мы провели здесь всю ночь, никакой провокации не последовало», – заявил журналистам в пантеоне Ара Ростомян, отец погибшего военнослужащего Акопа Ростомяна.
По его словам, представители власти заранее заявили, что не придут – во избежание дополнительных провокаций и для разрядки обстановки.
«Если они осознавали все это, то 21 сентября мы несколько раз призывали их не приходить. Была стянута полиция. Они выставили более тысячи полицейских напротив примерно 50 родителей. Мы призывали их не подходить и не проводить эту церемонию, но они не слушали. Сейчас, видя, что по нашему призыву сюда пришли тысячи людей, они уже сами стали избегать прихода сюда», – указал Ара Ростомян.
21 сентября, после применения силы в отношении родителей погибших военных, поднялась большая шумиха, может быть, по его мнению, и это тоже повлияло на то, что власть имущие  сегодня не посетили пантеон.
«Тогда они, наверное, хотели сказать, что перед ними нет закрытых дверей. Но при этом не понимали, что проходить через родителей – это вовсе не означает отсутствие закрытых дверей. Мы обозначили красную линию, а они переступили ее. Вот почему на этот раз мы были готовы к большему и с нетерпением ждали их. Несколько депутатов говорили, мол, пойдем и посмотрим, кто из родителей перегородит нам путь. Мы кому-либо путь не закрываем. Мы говорим всему армянскому народу: приходите, это место для всех армян, это священное  место, все обязаны прийти и поклониться. Мы только против того, чтобы находящиеся в Армении турки приходили, их ноги не должно быть в «Ераблуре».
Многие хотят натравить родителей друг на друга, говоря, дескать, тут не только ваши сыновья.
Приходите к своим сыновьям, вам никто не мешает, но мы не хотим, чтобы они приходили ради шоу. Наших сыновей убила нынешняя власть. Для чего она сюда приходит? Чтобы радоваться? Каждый день мы видим новые ямы. Они приходят посмотреть на эти ямы и этому радоваться?» – сказал он.
Мы неоднократно говорили, что наших сыновей убил Никол со своей сворой, и мы не хотим, чтобы они приходили сюда, посещали могилы наших сыновей, потому что для них это удовольствие, а не дань уважения», – указал Ара Ростомян.
Он напомнил, что вчера, 26 сентября, был день рождения армянского офицера Гургена Маргаряна, убитого 19 февраля 2004 года на курсах НАТО в столице Венгрии Будапеште. Преступник – участник тех же курсов, офицер ВС Азербайджана Рамиль Сафаров – ночью нанес спящему Маргаряну 16 ударов заранее купленным топором.
«Вечером мы поднялись к Гургену Маргаряну на могилу, также напомнили сегодняшним властям об этом преступлении. Во время нападения Азербайджана на суверенную территорию Армении 13-14 сентября с.г. также были обнаружены расчлененные тела армянских военнослужащих. Исходя из всего этого, мы выступили с призывом: пока совершаются такие преступления – говорить об эпохе мира еще рано.
Мы все за установление мира, но мир не должен быть односторонним. Мир должен быть достойным, но в этих условиях, как видим, сегодняшняя власть идет не на достойный мир», – сказал отец погибшего военнослужащего Акопа Ростомяна – Ара Ростомян.