Քաղաքական 17:15 28/09/2022 Հայաստան
«Պետք է վերագնահատենք մեր անվտանգային ճարտարապետությունը, պետք է շատ սթափ գնահատենք՝ որ պետությունները կարող են ազդել Ադրբեջանի և Թուրքիայի վրա։ Պետք է գնահատենք, որ այդ ազդեցության լծակները Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ-ի կողմից շեշտակի նվազել են»,- ասուլիսում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով, ՀԱՊԿ-ի բոլոր երկրներն Ադրբեջանի հետ շատ ավելի լավ հարաբերություններ ունեն՝ միջպետական, անհատական մակարդակի վրա, քան Հայաստանը, և մտածել, որ ՀԱՊԿ-ը կարող է քայլեր ձեռնարկել, աշխարհաքաղաքական անմեղսունակություն է։
Ըստ Ռ.Քոչարյանի, ակնհայտ է, որ ՌԴ-ն անում է, անելու է ամեն հնարավորը, որ բախում չլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, բայց դրանք լինելու են քաղաքական, դիվանագիտական քայլեր։
«Այսօր ՌԴ-ն ունի դաշնակցային հարաբերություններ Ադրբեջանի հետ, մտածել, որ այս վիճակում ՌԴ-ն կարող է ռազմական գործողություններ սկսել Ադրբեջանի հետ, անհեթեթություն է, չի լինելու»,- նշեց ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Այդ տեսանկյունից, ըստ նրա, բավական լավ  վիճակ է ստեղծվել Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունները զարգացնելու համար. «Հակառուսական տրամադրությունների պուլտն այսօր Ալիևի ձեռքին է, երբ ուզի միացնի, մի ալիք ևս գնալու է. մի քանի  պոստ, երկու տասնյակ զոհ, խնդրեմ՝ հակառուսական տրամադրությունների ևս մեկ ամսվա ալիք»։
Ռ.Քոչարյանը նշեց, որ Հայաստանի  ամենից թույլ տեղը Սյունիքն է, նաև սա այն տարածքն է, որի նկատմամբ ամենից մեծ ցանկություններն են արտահայտվում Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, և դա արվում է բացահայտ։
«Կոնկրետ հարց՝ բացի Հայաստանից ո՞ր երկրի համար է Սյունիքը կարևոր։ Իրան։ Սա դժվա՞ր էր կռահել։ Եթե մենք ուզում ենք ունենալ պետություն, որը բացի հայտարարություններից և հորդորներից կարող է գործնական քայլերի դիմել՝ զուտ շահերի համադրությամբ, Իրանն է։
Այս երկու տարվա ընթացքում գրեթե ոչինչ չարվեց այդ ուղղությամբ, առնվազն մի երկու զորավարժություն պետք է անեինք Իրանի հետ Սյունիքում, որոշ իրավապայմանագրային բազա պետք է լիներ, և դա ամենից մեծ զսպող հանգամանքը կլիներ Ադրբեջանի համար, որովհետև Իրանն այն պետությունը չէ, որի վրա մատ թափ տալով կարելի է կանգնեցնել, եթե ինքը հետապնդում է իր ազգային շահը։
Ես գիտեմ, որ նման խոսակցություն իրանական կողմի հետ եղել է 2021թ․ մայիսին, բայց հետո հայկական կողմն այդ թեման ուղղակի սառեցրեց, և շարունակելու համար որևէ քայլ չարեց։ Առաջարկն էլ, ի դեպ, մերը չի եղել։ Հիմա էլ ուշ չի։ Այստեղ մենք պետք է որոշ վճռական քայլերի գնանք»,- ասաց Ռ.Քոչարյանը։
Երկրորդ նախագահի համոզմամբ, ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը ևս մեկ հիմարություն կլինի։
«ՀԱՊԿ-ի շրջանակում կան պայմանագրեր, որոնք շատ կարևոր են զենք-զինամթերք գնելու համար։ Պետք է որոշ վճռական քայլերի գնանք՝ գիտակցելով, որ, այո, պետք է համոզել Ռուսաստանին մեր անվտանգության համակարգը համալրել նոր կոմպոնենտներով։ Ես համոզված եմ, որ հնարավոր է դա բացատրել ռուսական կողմին, միգուցե, եռակողմ մի նոր ֆորմատ ձևավորել, քանի որ շահերը համընկնում են, և այսօր Ռուսաստանն Իրանի հետ բավականաչափ ջերմացնում է հարաբերությունները։ Համոզված եմ նաև, որ սա հնարավոր է բացատրել նաև Միացյալ Նահանգներին։ Դո՞ւր կգա իրենց՝ ո՛չ։ Առաջարկու՞մ են այլընտրանք։ Չեն առաջարկում։ Իմ կարծիքով, սա այն վիճակն է, երբ պետք է ավելի համարձակ լինել ոչ միայն ներսում, այլ նաև դրսի հետ հարաբերություններում»,- ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Հարցին՝  արդյո՞ք պետք է կոնկրետ ընտրություն կատարել Ռուսաստանի և հավաքական արևմուտքի միջև, թե՞ պետք է տարբեր ուղղություններով աշխատել, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը պատասխանեց.
«Ակնհայտ է, որ կոմպլեմենտարության կորիդորը շեշտակի նեղացել է, բայց դա չի նշանակում, որ չպետք է շփվել Արևմուտքի հետ։ Այո, պետք է շփումները շարունակել։
Սցենարներ. եթե Ռուսաստանը թուլացած դուրս գա այս պատերազմից, ակնհայտ է, որ իր ազդեցությունը Թուրքիայի ու Ադրբեջանի վրա շեշտակի նվազելու է և այդ երկու երկրների ազդեցությունը տարածաշրջանում մեծանալու է։ Դա մեր շահերից չի բխում։ Եթե ուժեղացած դուրս գա, ուրեմն Ալիևը չի համարձակվելու ասի՝ ով ուզում է ինձ զանգի, ինչը հիմա ասում է, ասում է նաև այս իրավիճակից ելնելով»։

Политика 17:49 28/09/2022 Армения
«Следует переоценить нашу архитектуру безопасности, следует трезво оценить – какие государства могут повлиять на Азербайджан и Турцию. Следует оценить, что рычаги влияния России и ОДКБ значительно уменьшились», – заявил на сегодняшней пресс-конференции второй президент Армении Роберт Кочарян.
По его словам, у всех стран-членов ОДКБ отношения с Азербайджаном намного лучше, нежели с Арменией, это прослеживается как на межгосударственном, так и индивидуальном уровне, и думать, что ОДКБ может предпринять шаги, было бы геополитическим безумием.
По словам Р. Кочаряна, очевидно, что Россия делает и будет делать все возможное, чтобы избежать столкновения между Арменией и Азербайджаном, но это будут политические и дипломатические шаги.
«У России сегодня есть союзнические отношения также с Азербайджаном и думать, что Россия может начать военные действия против Азербайджана, просто нелепо, такого не будет», – подчеркнул он.
С этой точки зрения, по его словам, сформировалась достаточно благоприятная ситуация для развития антироссийских настроений в Армении: «” Пульт” антироссийских настроений в руках Алиева, и он может включить его, когда захочет: несколько боевых позиций, десятки жертв, и волна антироссийских настроений на протяжении месяца готова».
Р. Кочарян отметил, что самым уязвимым местом Армении является Сюник, это также та территория, в отношении которой открытый интерес проявляют Турция и Азербайджан.
«Конкретный вопрос: кроме Армении, кому ещё важен Сюник? Ирану. Трудно было догадаться? Если мы хотим, чтобы было государство, которое помимо заявлений и призывов может предпринять практические шаги при сопоставлении интересов – это Иран.
И на протяжении двух лет не было предпринято никаких шагов в данном направлении, как минимум нужно было провести пару военных учений с Ираном в Сюнике, создать определенную договорно-правовую базу, и это было бы самым сдерживающим обстоятельством для Азербайджана, поскольку Иран – не то государство, которое можно остановить, пригрозив пальцем, если оно преследует национальные интересы.
Знаю, что подобный разговор проводился с иранской стороной ещё в мае 2021 года, но потом армянская сторона приостановила эту тему, и не предприняла никаких шагов для продолжения. Кстати, предложение поступило не с нашей стороны. И сейчас не поздно. Мы должны пойти на решительные шаги в данном вопросе», – пояснил Р. Кочарян.
По словам второго президента, выход Армении из ОДКБ стал бы ещё одной глупостью.
«В рамках ОДКБ есть соглашения, которые важны с точки зрения продажи вооружения. Необходимо пойти на решительные шаги, осознавая, что, да, необходимо убедить Россию дополнить нашу систему безопасности новыми компонентами. Убежден, что это возможно объяснить российской стороне, возможно, сформировать новый трехсторонний формат, поскольку интересы совпадают, и сегодня Россия достаточно сближает отношения с Ираном. Убежден также, что это возможно объяснить также США. Нравится им это или нет. Они предлагают альтернативу? Не предлагают. На мой взгляд, это та ситуация, когда нужно быть более решительным не только в отношениях внутри, но и за пределами страны», – отметил он.