Առողջություն 15:55 29/09/2022
«Ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ցանկացած երկրում, սրտանոթային հիվանդություններն առողջապահական համակարգի գերակա հիմնախնդիրներից մեկն են, քանի որ հիվանդացության և մահացության ցուցանիշները բավականին բարձր են»,- ասուլիսում ասաց  Առողջապահության ազգային ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Դիանա Անդրեասյանը։
ԱՀԿ տվյալներով, աշխարհում յուրաքանչյուր տարի սրտանոթային համակարգի հիվանդություններից մահացությունը կազմում է շուրջ 16,6  միլիոն։ Դ. Անդրեասյանի խոսքով, մահացության բարձր ցուցանիշն ավելի բնորոշ է ցածր և միջին եկամուտ ունեցող երկրներին։
Ըստ ԱՀԿ կանխատեսումների, եթե համապատասխան կանխարգելիչ, բուժման միջոցառումներ չիրականացվեն, մինչև 2030 թվականը տարեկան կարձանագրվի շուրջ 23 միլիոն մահվան դեպք։
Ինչ վերաբերում է  Հայաստանին, Դ. Անդրեասյանն ասաց, որ մահացության կառուցվածքում, բնականաբար, սրտանոթային հիվանդությունները զբաղեցնում են  առաջին տեղը, մահացությունը կազմում է 48,3 տոկոս ընդհանուր մահացության կառուցվածքում։ 2021-ին, 2020-ի համեմատ, արձանագրվել է մահացության թվերի նվազում 525 դեպքով. 2021 թվականի արձանագրվել է  16 հազար 589 դեպք, 2020՝ 17 հազար 114 դեպք։
«Մինչև 2019 թվականն ունեինք թվերի նվազման միտում, սակայն  2020, 2021 թվականների իրադարձությունների հետևանքով ունեցանք ցուցանիշի աճ»,- ասաց Առողջապահության ազգային ինստիտուտի տնօրենի տեղակալը։
Ինչ վերաբերում է կանանց և տղամարդկանց շրջանում մահացությանը, նա փաստեց՝ մտահոգիչ է, որ մինչև 70 տարեկան տղամարդկանց շրջանում, ի համեմատ կանանց, մահացությունը շուրջ 2 անգամ բարձր է։ Սա խոսում է  այն փաստի մասին, որ տղամարդիկ մինչև 70 տարեկան, առավել ևս 35-65 տարքիային խումբը, ռիսկային է, քանի որ իրենց շրջանում այդ մահացության ցուցանիշն ավելի բարձր է։
«Ո՞րն է պատճառը։ Տղամարդկանց ռիսկային վարքագիծը զգալիորեն բարձր է կանանց համեմատ՝  ծխախոտի օգտագործում, զարկերակային  բարձր ճնշման տարածվածություն ազգաբնակչության շրջանում,  ֆիզիկական թերակտիվություն, ավելցուկային քաշ, ճարպակալում, որը բնակչության շրջանում կազմում է 48 տոկոս, աղի չարաշահումը։ Այս ամենն ազդեցություն է ունենում բնակչության առողջության ցուցանիշների վրա»,- ասաց Դ. Անդրեասյանը։
ՀՀ առողջապահության նախարարության սրտաբանության գծով խորհրդատու Համլետ Հայրապետյանն ասաց, որ նաև սրտի անհետաձգելի վիրահատությունների  պետական ծրագրի շնորհիվ նվազել է սրտանոթային հիվանդություններից մահերի քանակը։
«Վերջին երկու տարում՝ պայմանավոված պատերազմով, սթրեսային իրավիճակներով, կովիդով, որը հանդիսանում է ինֆարկտի, սրտանոթային հիվանդությունների  պատճառ, աղբյուր, սրտանոթային հիվանդություններից մահերի թիվը աճել  է»,- նշեց նա։

Здоровье 18:01 29/09/2022 Армения
«Как в Армении, так в любой другой стране, сердечно-сосудистые заболевания являются одной из главных проблем системы здравоохранения, поскольку показатели заболеваемости и смертности достаточно высоки», – заявила на сегодняшней пресс-конференции заместитель директора Национального института Здравоохранения Диана Андреасян.
По данным ВОЗ, ежегодно от болезней сердечно-сосудистой системы умирает 16,6 млн человек. По данным Д. Андреасян, высокая смертность больше характерна для стран с низким и средним уровнем дохода.
По прогнозам ВОЗ, если нынешняя тенденция продолжится, то к 2030 году это число увеличится до 23 млн смертей в год.
Что касается Армении, Д. Андреасян отметила, что показатели смертности от болезней сердечно-сосудистой системы, естественно, занимают первое место, составив 48.3% от всех случаев смерти. В 2021 году по сравнению с 2020 годом было зафиксировано снижение смертности на 525 случаев: в 2021 году зафиксировано 16 589 случаев, а в 2020 – 17 114 случаев.
«До 2019 года у нас была зафиксирована тенденция по снижению смертности, однако, вследствие событий 2020 и 2021 года мы зафиксировали рост показателя», – отметила она.
Что касается смертности среди женщин и мужчин, Д. Андреасян отметила, что вызывает беспокойство тот факт, что в группу риска входят преимущественно мужчины в возрасте от 35 до 70 лет: смертность от болезней сердечно-сосудистой системы в два раза выше, чем у женщин. Это говорит о том, что мужчины до 70 лет, преимущественно в возрастной группе 35-65 лет, входят в группу риска, поскольку среди них этот показатель намного выше.
Д. Андреасян перечислила несколько причин этого: курение, физическая пассивность, лишний вес, ожирение, распространенность повышенного артериального давления среди взрослого населения, злоупотребление солью. «Всё это влияет на показатели здоровья населения», – пояснила она.
В свою очередь советник по кардиологии Министерства здравоохранения Армении Гамлет Айрапетян сказал, что благодаря государственной программе неотложных операций на сердце также снизилось число смертей от сердечно-сосудистых заболеваний.
«За последние два года из-за войны, стрессовых ситуаций, ковида, который является источником инфаркта, сердечно-сосудистых заболеваний, число смертей от болезней сердечно-сосудистой системы увеличилось», – пояснил он.