Քաղաքական 11:43 01/10/2022 Աշխարհում
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ուրբաթ օրը ստորագրել է օրինագիծ, որը կշարունակի ԱՄՆ կառավարության ֆինանսավորումը մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 16-ը, այդ թվում՝ 12,4 միլիարդ դոլար լրացուցիչ օգնություն Ուկրաինային: ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
Փաստաթուղթը նախատեսում է ընդհանուր 12,4 միլիարդ դոլարի հատկացում «Ուկրաինայի օգնության համար, ներառյալ՝ ուսուցման, ռազմական տեխնիկայի, զենքի, նյութատեխնիկական ապահովման, ինչպես նաև Ուկրաինայի կառավարությանն ուղղակի ֆինանսական աջակցություն»: Նախատեսվում է 3 միլիարդ դոլար հատկացնել ռազմական օգնության համար, ներառյալ «ուսուցում, ռազմական տեխնիկա և զենք տրամադրում, նյութատեխնիկական աջակցություն, մատակարարում և սպասարկում, աշխատավարձեր և վճարներ, ինչպես նաև աջակցություն Ուկրաինայի զինված ուժերին հետախուզական տվյալների տրամադրման և անվտանգության ուժեր»։

Politics 12:33 01/10/2022 World
US President Joe Biden signed a bill on Friday approving appropriations through December 16, 2022, including an additional $12.4 billion to support Ukraine, TASS reported, citing the White House.
The initiative was earlier approved by the US Congress. "On Friday, September 30, 2022, the president signed into law the Continuing Appropriations and Ukraine Supplemental Appropriations Act, 2023," which provides fiscal year 2023 appropriations to Federal agencies through December 16, 2022, for continuing projects and activities of the Federal Government and includes supplemental appropriations to respond to the situation in Ukraine," the White House in a press release.
The bill to continue funding the government was to be passed by both houses of the Congress before Friday midnight, local time, otherwise there would have been a partial government shutdown.
The bill will also enable the US leader to authorize the transfer of $3.7 billion worth of weapons from US stocks to Ukraine to support the country’s armed forces.