Քաղաքական 19:59 03/10/2022 Հայաստան
Ադրբեջանի հետ մահացու բախումներից հետո Հայաստանը ավելի շատ աջակցություն «գտավ» Միացյալ Նահանգների, քան թե իր դաշնակից Ռուսաստանի կողմից:  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ամերիկյան «Ֆոքս Նյուզ» լրատվական հեռուստաալիքն տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ մեկնաբանելով վերջին իրադարձություններից հետո Հայաստանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
Ըստ Fox News-ի՝ հայ պաշտոնյաները «անհանգստացած են», որ Ռուսաստանը շարունակում է զենք մատակարարել Հայաստանի հակառակորդին՝ Ադրբեջանին:
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, որը նախորդ շաբաթ մի շարք կարևոր հանդիպումներ էր ունեցել ԱՄՆ-ում, այդ թվում՝ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի, Պաշտպանության դեպարտամենտի և Կենտրոնական հետախուզական վարչության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, Fox News-ի հետ զրույցում ասել է, որ Ռուսաստանի կողմից զենքի մատակարարումը Ադրբեջանին «նոր բան չէ», դա «երկար պատմություն է», որի մասին Հայաստանը բարձրաձայնել է Մոսկվայի առջև:
«Դա հրապարակային տեղեկություն է: Այո՛, դա ճիշտ է: Եվ դա շատ է անհանգստացնում մեզ: Դա նոր բան չէ», - ասել է Արմեն Գրիգորյանը Ադրբեջանին ռուսական զենքի մատակարարումների մասին:
Հարցազրույցի ընթացքում Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը խոսել է նաև Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 13-14-ին իրականացված ռազմական ագրեսիայի մասին՝ ընդգծելով, որ միջազգային հանրությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի և դատապարտի ուժի կիրառումը Ադրբեջանի կողմից:

Политика 20:34 03/10/2022 Армения
После смертоносных столкновений с Азербайджаном Армения «нашла» больше поддержки у США, чем у своего союзника России. Как сообщает Арменпресс, американский новостной канал Fox News так охарактеризовал ситуацию вокруг Армении после недавних событий, представив интервью с секретарем Совета безопасности Армении Арменом Григоряном, которое было взято во время рабочего визита армянского деятеля в США.
Как сообщает Fox News, официальные лица Армении «обеспокоены» тем, что Россия продолжает поставлять оружие противнику Армении, Азербайджану.
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян, который на прошлой неделе провел в США ряд важных встреч, в том числе с советником президента США по национальной безопасности, высокопоставленными лицами министерства обороны и Центрального разведывательного управления, в беседе с Fox News заявил, что поставки Россией оружия Азербайджану — это «не новость», это «долгая история», о которой Армения говорила Москве.
«Это публичная информация. Да все верно. И это нас очень беспокоит. Это не что-то новое», - сказал Армен Григорян о поставках российского оружия в Азербайджан.
В ходе интервью секретарь Совета безопасности также рассказал о военной агрессии, совершенной Азербайджаном 13-14 сентября, подчеркнув, что международное сообщество должно предпринять шаги и осудить применение силы Азербайджаном.