Քաղաքական 10:03 03/10/2022 Հայաստան
Ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի փրկի Հայաստանը, եթե իշխանության մնա Փաշինյանը, իսկ Ադրբեջանում՝ Ալիևը. Չալաբյան
Քաղաքական-հասարակական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը գրում է.
«Երեկվանից շատերդ եք հասցրել տեսնել գերեվարված հայ զինվորների գնդակահարության սահմռկեցուցիչ կադրերը։ Երեկվա ամբողջ օրը ես գտնվում էի լեռներում, և իմ աչքերի առաջ էր այդ տեսարանը, այն մի շարք խորքային շերտեր ունի իր մեջ, որոնց մասին կուզեի ձեզ հետ ստորև կիսվել․
ա) հայերն ու ազերիները երբեք բարեկամներ չեն եղել, և դարերով ապրելով նույն հողի վրա, շարունակաբար գտնվել են հակամարտ վիճակում, պարբերաբար այդ հակամարտությունները պայթել և վերածվել են մեծ պատերազմների։ Սակայն այն, ինչ տեղի է ունեցել վերջին 20 տարիներին, Իլհամ Ալիեվի իշխանության գալուց հետո, անցել է բոլոր հնարավոր սահմանները։ Ալիևը ծնել, սնել և դաստիարակել է մարդակեր բարբարոսների մի ողջ սերունդ, որի նպատակը ոչ միայն հայերին հաղթելն էր, այլ նրանց հոգեպես և ֆիզիկապես նվաստացնելը, սարսափահար անելը և սեփական հայրենիքից անվերադարձ տեղահանելը, դրան են միտված ահաբեկչության այս բոլոր մարդատյաց ակտերը։
բ) նույն ժամանակ, մեր երկրում աճել է ծույլ, անողնաշար և անսկզբունք մարդկանց մի շերտ, որը նույնիսկ այս ամենը տեսնելուց հետո, շարունակում է հավատալ, որ այս թշնամու հետ հնարավոր է խաղաղություն, եթե մենք իրենց պահանջները բավարարենք։ Սակայն իրենց պահանջը մեր ամբողջական ոչնչացումն է որպես տեսակ, կամ իրենց ենթակայության տակ ստրակական գոյություն քաշ տալը։
Ով հրապուրվում է այդպիսի հեռանկարով, թող շարունակի հավատալ Փաշինյանին և նրա խոստացած ապագային։ Ով սակայն փոքր ինչ առողջ տրամաբանություն և ինքնապաշտպանության բնազդ ունի, և ընդունակ է վերլուծել վերջին 4 տարիներին տեղի ունեցած իրադարձությունների շղթան, պետք է գիտակցի, որ միայն ռազմականացնելով մեր երկիրը և կոշտ հակահարված տալով այս բարբարոս գազաններին, հնարավոր կլինի փակել նրանց ախորժակը, և նորից ստիպել մեզ հարգել ու հաշվի նստել մեր մարդկային իրավունքների հետ։
գ) Այսօր Իլհամ Ալիևի հայկական գործընկեր Նիկոլ Փաշինյանը շտապում է օր առաջ խաղաղության պայմանագիր կնքել նրա հետ, իր խոսքերով, Հայաստանի 29800 քկմ տարածքը փրկելու համար։ Ոչ մի խաղաղության պայմանագիր սակայն չի փրկի Հայաստանը, եթե Հայաստանում իշխանության մնա Փաշինյանը, իսկ Ադրբեջանում՝ Ալիևը։
Այդ դեպքում Ադրբեջանը, օգտվելով յուրաքանչյուր պատեհ առիթից, կուլ կտա Հայաստանը մաս-մաս, ինչպես արել է մինչև հիմա, սկսելով Ջրականից և Հադրութից, այնուհետև Շուշի, Քարվաճառ, Բերձոր, հիմա սպառնալով Ջերմուկին և Վարդենիսին։ Քանի այս երկու գործընկերները իշխում են, յուրաքանչյուրը իրենց մայրաքաղաքներում, հայ ժողովուրդը չի տեսնելու խաղաղ օր, նրա որդիները շարունակելու են զոհվել թուրքական և իսրայելյան ԱԹՍ-երի հարվածներից, իսկ մեր երկրի տարածքները դիրք առ դիրք, սար առ սար, գյուղ առ գյուղ կրճատվելու են, ինչպես դա եղել է ողջ այս 4 տարիների ընթացքում, մեր բոլորի շփոթահար հայացքի առաջ։
Եթե մենք ցանկանում ենք պահպանել մեր երկիրը, ապրել ազատ, դաստիարակել այստեղ մեր երեխաներին, իրական ապագայի հեռանկար բացել նրանց առաջ, մենք պետք է ազատվենք այս երկու «քաղաքակիր» գործընկերներից։ Սկզբից իշխանությունից հեռացնենք Փաշինյանին, որպեսզի կարողանանք մոբիլիզացնել մեր ազգի ջլատված ուժերը և միասնաբար պաշտպանել մեր երկիրը, իսկ հետո արդեն, այդ ուժերը ժողովելուց հետո, հասու միջոցներով ձեռնամուխ լինենք թշնամու մարդատյաց պարագլխին և նրա բուծած ֆաշիստական ոհմակը իշխանությունից հեռացնելուն՝ միայն դրանից հետո հնարավոր կլինի խաղաղության հեռանկար բացել տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների համար։ Աստված պահապան հայրենիքի համար պայքարող յուրաքանչյուր հայ մարդուն, մեր երկրին և ազգին»։

Avetik Chalabyan: No peace deal can 'save' Armenia with Pashinyan, Aliyev in power
Public figure and opposition activist Avetik Chalabyan has expressed outrage at the appalling video circulating on social media on Sunday that shows Azerbaijani troops executing several Armenian soldiers during last month’s aggression.
In a public post on Facebook on Monday, he dismissed the “peace agenda” promoted by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's administration, saying no peace treaty can “save” Armenia so long as the current rulers remain in power.
“Armenians and Azerbaijanis have never been friends, and living side by side for centuries, they have constantly been at odds. These conflicts have repeatedly blown up and escalated into all-out wars. However, what happened over the past 20 years since Ilham Aliyev came to power are beyond all boundaries. Aliyev has nurtured a whole generation of beastly barbarians in an effort to defeat Armenians, humiliate them and evict them from their homeland for good. All these inhuman terrorist acts are aimed at it,” Chalabyan wrote.
He denounced the claims that “peace with the enemy is possible if we meet their demands”, stressing Azerbaijan seeks the extermination of the Armenian people or their servile existence under its rule.
“Whoever is happy with this prospect, let them continue to believe in Pashinian and his promised future, while those who are still cautious and have instinct for self-preservation as well as the ability to analyze the chain of events of the last 4 years, should realize that only by militarizing our country and giving a strong counterattack to these barbaric beasts will it be possible to suppress their appetite and make them respect us and reckon with our human rights again,” he stated.
“Ilham Aliyev's Armenian partner, Nikol Pashinyan, is now in a big rush to sign a peace treaty with him as soon as possible to, as he puts it, save 29,800 square kilometers of territory. But no peace treaty can save Armenia if Pashinyan remains in power in Armenia and Aliyev in Azerbaijan.
“In this case, Azerbaijan will take every opportunity to devour Armenia piece by piece, as it has done before, starting with Jrakan and Hadrut, then Shushi, Karvachar, Berdzor, and now threatening Jermuk and Vardenis. As long as these two rule, each in his capital, the Armenian people will not have a single day of peace, Armenian soldiers will continue to be killed in Turkish and Israeli drone strikes, and our country's territory will gradually shrink, as it has been the case over the past four years,” Chalabyan charged.
“If we want to save our country, live freely, educate our children here and offer them prospects for a good future, we should get rid of these two "civilized" partners… Only then will it be possible to open up the prospect of peace for all peoples of the region,” the oppositionist added.