Քաղաքական 21:48 03/10/2022
Ցյուրիխյան արձանագրությունների, հայ-թուրքական հնարավոր պայմանագրի վերաբերյալ Տեր-Պետրոսյանի դատողություններն անընդունելի են. 3-րդ նախագահի գրասենյակ
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակը հաղորդագրություն է տարածել, որում ասվում է.
«Վեհափառ Հայրապետի հրավերով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ՀՀ և ԼՂՀ նախկին նախագահների հանդիպման նախաձեռնության վերաբերյալ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի արձագանքում ներկայացված գնահատականների, այդ թվում՝ հանդիպումների արդյունավետության վերաբերյալ, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի տեսակետը կհրապարակվի հանդիպման մասնակից շահագրգիռ մյուս կողմերի հետ քննարկումների արդյունքում:
Ինչ վերաբերում է Ցյուրիխյան արձանագրությունների և հայ-թուրքական հաշտության հնարավոր պայմանագրի վերաբերյալ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դատողություններին, ապա դրանք անընդունելի են, իսկ այդ գործընթացների համեմատությունը բացարձակապես տեղին չէ:
Դրանում բոլորը կհամոզվեն, երբ պաշտոնապես կհրապարակվի թուրքական կողմի հետ ՀՀ գործող կառավարիչների բանակցած փաստաթուղթը»։

Политика 23:54 03/10/2022 Армения
Суждения Тер-Петросяна относительно Цюрихских протоколов и возможного армяно-турецкого мирного договора – неприемлемы. Офис С.Саргсяна
Офис третьего президента Армении Сержа Саргсяна распространил заявление, в котором говорится:
«Точка зрения третьего президента РА Сержа Саргсяна касательно оценок, представленных в реакции первого президента РА Левона Тер-Петросяна об инициативе встречи бывших президентов Армении и НКР в Первопрестольном Святом Эчмиадзине по приглашению Верховного Патриарха, в том числе эффективности встреч, будет опубликована в результате обсуждений с другими заинтересованными сторонами – участницами встреч.
Что касается суждений Левона Тер-Петросяна относительно Цюрихских протоколов и возможного армяно-турецкого мирного договора, то они неприемлемы, а сравнение этих процессов – совершенно неуместно.
В этом все убедятся, когда будет официально опубликован документ, согласованный действующими управляющими РА с турецкой стороной».