Ադրբեջանի հարձակումը Հայաստանի տարածքի վրա ուղեկցվել է մեր քաղաքացիների գույքի հափշտակություններով և թալանով. Խաչատրյան
«Սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական զինուժի հարձակումը Հայաստանի սուվերեն տարածքի վրա ուղեկցվել է նաև մեր քաղաքացիների գույքի հափշտակություններով և թալանով»,- Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց ՔՊ-ական պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը։
Նա հարցով դիմեց կառավարությանը՝ արդյո՞ք արդեն որոշակի առումով գույքագրվել են այդ հափշտակության վնասները, օրինակ, միայն Գորիսի Խնձորեսկ գյուղում մի քանի տասնյակ մեր հայրենակիցներ կորցրել են իրենց խոշոր և մանր անասունները, որոնք հափշտակվել են ադրբեջանցիների կողմից, իսկ մի շարք ընտանիքների համար անասնապահությունն ընտանիքի միակ եկամտի աղբյուրն է։ ՔՊ-ական պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե ինչպիսի՞ միջոցառումներ են իրականացվում այդ գույքային վնասները փոխհատուցելու ուղղությամբ։
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն ասաց, որ կառավարությունը մի շարք ծրագրեր ունի աջակցելու Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով տուժած համայնքներին, մարզերին, այս դեպքում Վայոց ձորի, Գեղարքունիքի, Սյունիքի մարզերին։
«Մենք նախորդ կառավարության նիստում քննարկել ենք և մարզպետարաններին հատկացրել ենք գումար ֆինանսական աջակցության, սոցիալական խնդիրներ լուծելու համար»,- նշեց նա։
Մաթևոսյանի խոսքով, քաղաքաշինության կոմիտեի հետ ընթացիկ աշխատանքներ են իրականացնում այն համայնքներում, որտեղ տուժել են քաղաքացիների սեփականությունը, պետական գյույքը՝ դպրոց, մանկապարտեզ։
«Միանշանակ կաջակցենք, եթե պարզվի, որ քաղաքացիները տուժել են ագրեսիայի հետևանքով»,- ասաց նա։
- Թշնամու հարձակումից գրեթե 20 օր անց Ջերմուկի հյուրանոցները վերսկսում են իրենց աշխատանքները
- Ադրբեջանական վերջին հարձակումից հայկական կողմը նույնականացված 201 զոհ ունի՝ 197 զինծառայող, 4 քաղաքացիական անձ. ՔԿ
- Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով վիրավոր քաղաքացիական անձանցից մեկը մահացել է
- Սահմանամերձ դարձած Ջերմուկ
- Այս պահին Ջերմուկի վտանգավոր գոտում քաղաքացիական անձինք չկան. մարզպետ
- Թշնամու հրետակոծության հետևանքով վիրավորում ստացած 7 քաղաքացիական անձանցից մեկի վիճակը ծայրահեղ ծանր է

Политика 17:49 05/10/2022 Армения
А. Хачатрян: Нападение ВС Азербайджана на суверенную территорию Армении сопровождалось также грабежом имущества наших граждан
«Нападение ВС Азербайджана 13 сентября на суверенную территорию Армении сопровождалось также хищением и грабежом имущества наших граждан», – заявил в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Гражданский договор» Армен Хачатрян.
Он с вопросом обратился к правительству, инвентаризирован ли ущерб, к примеру, в селе Хндзореск в Горисе несколько десятков граждан потеряли крупный и мелкий рогатый скот, который был похищен азербайджанской стороной, а для ряда семей скотоводство является единственным семейным заработком, источником дохода.
Депутат поинтересовался, какие мероприятия проводятся в направлении компенсации нанесенного ущерба.
Вице-премьер Амбарцум Матевосян отметил, что правительство разработало ряд программ для поддержки пострадавшим от агрессии Азербайджана общинам, областям, в данном случае речь идет о Вайоцдзорской, Гегаркуникской и Сюникской областях.
«На предыдущем заседании правительства мы обсудили и выделили областным администрациям средства для решения социальных и финансовых проблем», – пояснил он.
По словам Матевосяна, с Комитетом по градостроительству проводятся работы только в общинах, где пострадала собственность граждан, государственное имущество: школы, детсады.
«Однозначно окажем поддержку, если выяснится, что граждане пострадали вследствие агрессии Азербайджана», – отметил он.