Օրվա մամուլ 09:16 05/10/2022 Հայաստան
«Ռուբեն Վարդանյանը Արցախում շուտով պետնախարար կնշանակվի: «Ժողովուրդ» օրաթերթի լավատեղյակ աղբյուրները փոխանցում են, որ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մտադիր է նախ իրավաբանորեն լայն լիազորություններով օժտել պետնախարարի պաշտոնը՝ հավասարեցնելով վարչապետի լիազորություններին, և երկրի ողջ կառավարումը հանձնել Մոսկվայից Արցախ մշտական բնակության տեղափոխված Ռուբեն Վարդանյանին:
Այդպես նաև Ռուբեն Վարդանյանի քաղաքացիության հարցը կկարգավորվի, քանի որ այսօրվա դրությամբ չի կարող որևէ ընտրովի պաշտոն զբաղեցնել Արցախում: Մեր խիստ հավաստի աղբյուրները փոխանցում են, որ Արայիկ Հարությունյանն իրականում մտադիր է Արցախի իշխանությունը փաթեթով հանձնել Վարդանյանին և հեռանալ, պարզապես այս ընթացքում պիտի Վարդանյանը կարողանա իրեն արդարացնել և ապացուցել, որ արժանի փոխարինող է:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի աղբյուրները տեղեկացնում են նաև, որ Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, որը բացառիկ պարկեշտ պաշտոնյաներից է, անգործ չի մնա. նրան Արցախի կառավարական կաբինետում բարձր և պատասխանատու պաշտոն կվստահվի: Մինչ այդ նրանք բոլորով պետք է օգնեն Վարդանյանին դիրքավորվել Արցախում և կառավարման ճկունություն հանդես բերել: Կարճ ասած, Ռուբեն Վարդանյանը փորձաշրջան է անցնում Արցախի Հանրապետությունում»։

Пресса дня 12:46 05/10/2022 Армения
Газета «Жоховурд» пишет, что Рубен Варданян вскоре будет назначен государственным министром в Арцахе. Как передают источники издания, президент Республики Арцах Араик Арутюнян намерен наделить государственного министра широкими полномочиями, приравняв к статусу премьер-министра, и передать все управление страной переехавшему на постоянное жительство из Москвы в Арцах Рубену Варданяну.
«Таким образом будет урегулирован также вопрос гражданства Рубена Варданяна, поскольку на сегодняшний день он не может занять какую-либо выборную должность в Арцахе. Наши источники передают также, что Араик Арутюнян действительно намерен передать "пакетом" власть в Арцахе Варданяну и уйти, просто за этот период Варданян должен проявить себя и доказать, что он – достойная замена.
Наши источники сообщают также, что государственный министр Арцаха Артак Бегларян, который является исключительно порядочным человеком, не останется без дела. Ему будет доверена в правительстве Арцаха высокая и ответственная должность. А до этого все они должны помочь Варданяну позиционироваться в Арцахе и проявить управленческую гибкость. Иными словами, Рубен Варданян проходит в Арцахе испытательный срок», - пишет газета.