Քաղաքական 16:27 11/10/2022 Տարածաշրջան
Իռլանդացի պատգամավոր, զեկուցող  Փոլ Գավան ԵԽԽՎ իր ելույթում անդրադարձել է ադրբեջանցիների կողմից  հայ ռազմագերիների սպանությանը։  Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը  շարունակում է Հայաստանի տարածքներն օկուպացնել, ինչն անընդունելի է։
«Մտահոգիչ տեղեկություններ են ստացվել ադրբեջանական զինուժի կողմից հնարավոր ռազմական հանցագործությունների մասին, յոթ հայ զինվորների մահապատժի սարսափելի տեսանյութեր, ինչպես նաև կանացի մարմինների պղծում: Ես տեսել եմ այդ տեսանյութերը, և դրանք իսկապես սարսափելի են իրենց բովանդակությամբ, և դրանք կարող են լինել ռազմական հանցագործությունների ապացույցներ»,-նշել է նա։
Իռլանդացի պատգամավորն ասել է՝  Check News-ը, որը փաստերի ստուգման հավաստի կայք է, ուսումնասիրել է տեսանյութը և ոչինչ չի գտել, որը ցույց տա՝  այն կեղծ է:
Նրանք նաև պարզել են, որ տեսանյութն առաջին անգամ տարածվել է ադրբեջանական Թելեգրամի ալիքներով, և այն զգալի աշխատանք է կատարել՝  տեղորոշելով, որ  տեսանյութն արվել է Սև լճի մերձակա լեռներում։
Այն նաև հաստատել է, ամենայն հավանականությամբ տեսանյութն արվել է կոնֆլիկիտի բռնկման ժամանակահատվածում։
Փոլ Գավան կարևոր է  համարել այն, որ Ադրբեջանի  կառավարությունը խոստացել է, եթե  տեսագրության իսկությունն ապացուցվի, իրենք պատասխանատվության կենթարկեն այդ գործողությունների համար:

Политика 16:58 11/10/2022 Армения
Ирландский депутат, докладчик Пол Гаван в ходе выступления в ПАСЕ обратился к убийству армянских военнопленных со стороны Азербайджана. Он подчеркнул, что Азербайджан продолжает оккупировать территорию Армении, что неприемлемо.
«Поступила и тревожная информация о возможных военных преступлениях, совершенных вооруженными силами Азербайджана, ужасные видеозаписи расстрела 7 армянских военнослужащих, надругательства над телами погибших женщин. Я видел эти видеозаписи, и они действительно ужасны по своему содержанию, и они могут быть доказательствами военных преступлений», – отметил депутат.
Ирландский депутат отметил, Check News – достоверный сайт проверки фактов, изучил видеозапись и не нашел ничего, что указывало бы на то, что видеозапись фальшивая.
Они выяснили также, что видеозапись впервые была распространена в азербайджанских телеграмм-каналах, и специалисты сайта провели огромную работу по установлению локации, откуда была сделана видеозапись, установив, что это произошло в окрестностях гор на участке Сев лич (Черное озеро).
Также было подтверждено, что видео, скорее всего, было снято во время начала конфликта.
Депутат посчитал важным то, что правительство Азербайджана подтвердило, если будет доказана подлинность видео, они привлекут к ответственности за эти действия.