Քաղաքական 15:14 11/10/2022 Տարածաշրջան
Շվեդ պատգամավորը՝ Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների սպանությունների մասին. Ինձ հետապնդում են այս տեսարանները
«Մի քանի օր առաջ մի տեսանյութ ստացա, որտեղ պատկերված էր հայ ռազմագերի կնոջ սարսափելի մահապատիժը։ Ինձ դեռ հետապնդում են այս դաժան տեսարանները և տեղի ունեցող անմարդկային դաժանությունը: Դա նման չարիքներ ներկայացնող միակ տեսանյութը չէ»,-ԵԽԽՎ-ում հայտարարել է շվեդ պատգամավոր, շվեդական պատվիրակության ղեկավար Բորիանա Աբերգը, որը ԵԽԽՎ-ում ԵԺԿ ղեկավարն է։
Նա նշել է, որ  Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ լայնածավալ ռազմական ագրեսիայից ի վեր, սոցցանցերում ադրբեջանցի օգտատերերի կողմից բազմաթիվ տեսանյութեր են հրապարակվել, որոնք ցույց են տալիս Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունները, հայ ռազմագերիների սպանության սարսափելի տեսարաններ, հայ զինծառայողների, այդ թվում՝ կանանց խոշտանգումներ և դիակները պղծում։
«Միջազգային հանրության արձագանքը միանշանակ էր. Եվրամիությունը, ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Գերմանիան և մի շարք այլ երկրներ հստակ պահանջ են հայտնել՝ իրականացնելու այս դաժան մահապատիժների դեպքերի վերաբերյալ  լիարժեք և անաչառ հետաքննություն։ Մեր դիրքորոշումը հստակ է՝ պատերազմական հանցագործությունների մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։ Մենք նշել ենք, որ Ադրբեջանի զինդատախազությունը բազմակողմանի հետաքննություն է սկսել»,-ասել է եվրոպացի պատգամավորը։
ԵԽԽՎ-ում տեղի ունեցած քննարկումը նա համարել է ժամանակին ու անհրաժեշտ, քանի որ կազմակերպության մի անդամը հարձակվել է մյուս անդամ երկրի վրա, սրա անտեսումը կարող է բերել նոր բռնությունների ու վայրագությունների։
«Սեպտեմբերի 13-ին ականատես եղանք Հայաստանի դեմ ագրեսիայի, որը հանգեցրեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի շարունակական օկուպացման, սարսափելի տառապանքների, երկու կողմից մարդկային կորուստների և Հայաստանի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների լայնածավալ ոչնչացման։
Ուժի կիրառումը դառնում է նորմալ երևույթ, ինչը բացարձակապես անընդունելի է։ Ինչպես վերջերս ասել է Ժոզեպ Բորելը, պատասխանելով Եվրախորհրդարանի պատգամավորների հարցերին, բանն այն է, որ Ադրբեջանը ռմբակոծել և օկուպացրել է հայկական տարածքի մի մասը՝ հավելելով, որ ադրբեջանական ուժերը պետք է դուրս բերվեն սահմանային այդ շրջաններից։
Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին դուրս բերել իր զինված ուժերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից և վերադառնալ դիրքեր, որոնք զբաղեցնում էին մինչ այս էսկալացիան։
Կոչ ենք անում Ադրբեջանին դադարեցնել ցանկացած գործողություն, որը կարող է էլ ավելի սրել առանց այն էլ սարսափելի իրավիճակը տեղում»,-ասել  է նա ու խոսքի ավարտին ցիտել ԱՄՆ պետքարտուղարի խոսքը.  «Հակամարտությանը չի կարող լինել ռազմական լուծում, դիվանագիտությունը միակ ճանապարհն է»:

Политика 16:43 11/10/2022 В мире
Шведский депутат об убийствах армянских пленных Азербайджаном: Меня до сих пор преследуют эти жестокие сцены
«Несколько дней назад я получила видеозапись страшной казни военнопленной армянки. Меня до сих пор преследуют эти жестокие сцены, это нечеловеческая жестокость. Это не единственная видеозапись с такими ужасными преступлениями», – заявила в ПАСЕ шведский депутат, глава шведской делегации Бориана Аберг.
Она отметила, что после широкомасштабной военной агрессии против территориальной целостности Армении со стороны вооруженных сил Азербайджана азербайджанскими пользователями в социальных сетях было опубликовано множество подобных видеороликов: военные преступления, страшные сцены убийств армянских военнопленных, пытки армянских военнослужащих, в том числе и женщин, осквернение тел погибших.
«Реакция международного сообщества однозначна: ЕС, США, Франция, Германия и другие страны выступили с четким требованием – провести полноценное и беспристрастное расследование по факту этих жестоких казней. Наша позиция четкая – виновные в совершении военных преступлений должны быть привлечены к ответственности. Мы отметили, что военная прокуратура Азербайджана начала многоплановое расследование», – отметила депутат.
Состоявшиеся в ПАСЕ дебаты она посчитала своевременными и необходимыми, поскольку одно государство-член организации напало на другое государство, являющееся также членом организации, и игнорирование этого может привести к новому насилию и варварствам.
«13 сентября мы стали свидетелями агрессии против Армении, которая привела к оккупации суверенных территорий Армении, ужасным страданиям, гибели людей с обеих сторон и крупномасштабному разрушению гражданских инфраструктур в Армении.
Применение силы становится нормальным явлением, что является крайне неприемлемым. Как недавно заявил Жозеп Боррель, отвечая на вопрос депутата Европарламента, дело в том, что Азербайджан разбомбил и оккупировал часть территории Армении, и азербайджанские силы должны быть выведены с этих территорий.
Мы призываем Азербайджан вывести свои вооруженные силы с суверенной территории Армении и вернуться на позиции, которые занимали до этой эскалации. Мы призываем Азербайджан прекратить любые действия, которые могут еще больше усугубить и без того ужасную ситуацию», – отметила депутат и в конце выступления процитировала Госсекретаря США Энтони Блинкена: «Военного решения конфликта Баку и Еревана быть не может, единственный выход – это дипломатия».