Իսկ դուք հասկանու՞մ եք, որ նման «գեղցի շուստրիությունների» պատճառով ենք ընկել այս օրը․ Աշոտյան
«Լավրով-Միրզոյան երեկվա հանդիպումից հետո նիկոլական քարոզչամեքենան լծվել է «Арарат-крутой» հիմար թեզի առաջխաղացմանը։
Մի քանի սթափեցնող դիտարկումմեր։
1. Արարատ Միրզոյանը Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնը երբեւէ զբաղեցրածների մեջ ամենաոչկոմպետենտ և գործից հեռու մարդն է։ Էլ չասեմ՝ ամենաանբարոյականը, քանզի ջանասիրաբար սպասարկում է Նիկոլի արցախատյաց եւ հայաստանակործան քաղաքականությունը։
2. Ինչ-որ մեկը իրոք մտածու՞մ է, որ առնվազն ԱԱԾ ագենտ եղած մարդը, էլ չասեմ Օմեգապատումը, կարող է անխոցելի դիտվել միջազգային հարաբերությունների բեմահարթակում։
Իսկ դուք պատկերացնու՞մ եք, թե ինչքան այլ կոմպրոմատներ կլինեն իր վրա աշխարհի ձեռքերում։
3. Հիշեցնեմ, որ մինչև 44-օրյա պատերազմը Նիկոլը մեկ անգամ հրապարակավ հիմարություն դուրս տվեց Լավրովի հասցեին, բա թե «շոգ է, թող հարմարվի»։ Ու դա արվում էր Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները մխտրելու պետական քաղաքականության շրջանակներում, որի արդյունքում Թուրքիան մտավ եւ ամուր դիրքավորվեց Հարավային Կովկասում։
Էլի՞ տեղ եք բացում թուրքերի համար։
4. Եվ ամենակարեւորը։ Իսկ ձեզ չի՞ թվում երեկվա զրույցից հետո, որ ՀԱՊԿ-ի դիտորդական առաքելության վերաբերյալ Հայաստանի պատճառով որոշման ձգձգումը սաբոտաժ էր Նիկոլի կողմից, որպեսզի Պրահայում առաջ տան ԵՄ մոնիտորինգային առաքելութայն հարցը։
Իսկ դուք հասկանու՞մ եք, որ նման «գեղցի շուստրիությունների» պատճառով ենք ընկել այս օրը, ու սա, ավաղ, դեռ վերջը չի»։
- Զուրաբյանը՝ Լավրով-Միրզոյան հանդիպման մասին. Գործ ունենք հերթական դիվանագիտական ապաշնորհության և պարտության հետ
- ԵՄ-ն արդեն ունի որոշում՝ փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու մասին․ Միրզոյան
- Հայկական կողմն ակնկալում է Ռուսաստանի՝ որպես ռազմավարական դաշնակցի, միանշանակ դիրքորոշումը և աջակցությունը․ Միրզոյան

Политика 18:27 13/10/2022 Армения
«После вчерашней встречи Лаврова и Мирзояна “николовская” пропагандистская машина принялась за продвижение дурацкого тезиса “Арарат-крутой”.
Несколько отрезвляющих замечаний:
1. Арарат Мирзоян является самым некомпетентным среди тех, кто вообще занимал должность главы МИД Армении, и далек от этого дела. Уже не говорю о том, что он также самый аморальный, поскольку усердно обслуживает арцахоненавистническую и разрушительную политику для Армении.
2. Кто-то на самом деле думает, что человек, который был как минимум агентом СНБ, уже не говоря об истории с Омегой, может казаться неуязвимым на сцене международных отношений?
А вы представляете, сколько других компроматов будет на него в руках мира?
3. Напомню, что до 44-дневной войны Никол однажды публично сказал глупость в адрес Лаврова, мол, “жарко, пусть смирится”. И это делалось в рамках государственной политики по ухудшению отношений с Россией, в результате чего Турция вошла и заняла прочные позиции на Южном Кавказе.
Опять уступаете место туркам?
4. И самое главное. А вам не кажется после вчерашней беседы, что затягивание решения касательной наблюдательской миссии ОДКБ из-за Армении является саботажем со стороны Никола, чтобы в Праге продвинуть вопрос о наблюдательной миссии ЕС?
А вы понимаете, что из-за этой “провинциальной шустрости” мы оказались в такой ситуации, и это, к сожалению, не конец»
Напомним, 16 января 2021 года бывший посол Армении при Святом Престоле Микаел Минасян заявил, что занимавший тогда должность спикера парламента Армении, а ныне пост главы МИД РА Арарат Мирзоян – агент турецких спецслужб под псевдонимом «Омега», которого в 2007 году перевербовала также СНБ Армении.