14:49 13/10/2022 Հայաստան
«Նախագծով առաջարկում ենք 2 հիմնական աշխատանքներ իրականացնել, որից մեկը վերաբերում է մետրոյի համար 14 հզոր օդորակիչներ գնելու գործընթացին»,-կառավարության նիստում հայտնեց ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Երևանի մետրոպոլիտենի օդորակիչները տեղադրվել են 80-ականներին և դրանից հետո չեն փոխվել:
«Հաշվի առնելով մետրոյի ռազմավարական, կենսական կարևոր նշանակությունը՝ հիմա այդ գործընթացն ենք սկսել, որ փոխենք բոլոր կայարաններում: Օդորակիչների տեղադրման նպատակներից է խոնավության մակարդակի փոփոխությունը, որն իր հետ բերում է մյուս ենթակառուցվածքների մաշվածության, եթե համապատասխան խոնավության միջավայրը չի ապահովվում»,-ասաց ՏԿԵ նախարարը:
Նրա խոսքով՝ նոր համակարգը հնրարվոր կլինի  մեկ կետից կառավարել և դրանք  բավական էներգախնայող են:
Սանոսյանը տեղեկացրեց, որ այդ նպատակով կհատկացվի 480 միլիոն դրամ:
«Մյուս գնումները վերաբերում են սլաքային փոխադրիչներին: Սրանք նույնպես, ըստ պլանի, նախատեսված են յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ փոխել, բայց մենք պլանից հետ ենք ընկել: Վերջին անգամ 9 տարի առաջ են փոխվել: Մոտ 19.4 միլիոն դրամ էլ սրա համար է նախատեսված»,-ասաց նախարարը և հավելեց, որ նիստի օրակարգի չզեկուցվող հարցերից մեկով նաև 150 միլիոն դրամի գնումներ են իրականացվելու մետրոյի վագոնների պահեստամասեր, մալուխներ, լուսավորության ցանց ապահովելու համար:

Экономика 16:18 13/10/2022 Армения
Правительство Армении на заседании приняло решение выделить 650 млн драмов Ереванскому метрополитену
«По проекту мы предлагаем проводить работы в двух основных направлениях: одно направление касается приобретения 14 мощных кондиционеров», – заявил на заседании правительства министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян.
Он сообщил, что кондиционеры метрополитена были установлены в 1980-х и не менялись.
«Учитывая стратегическое и жизненно важное значение метро, сейчас уже этот процесс начат. Одна из целей установки кондиционеров – сменить уровень влажности, что приводит к износу других объектов инфраструктуры, если не обеспечивается соответствующая влажность окружающей среды», – отметил министр.
По его словам, новыми системами можно будет управлять из одной точки, и они достаточно энергосберегающие.
Г. Саносян сообщил, что с этой целью будет выделено 480 млн драмов.
«Остальные закупки касаются замены переключателей стрелок. Согласно плану, их нужно менять раз в пять лет, но мы отстали, в последний раз новые переключатели были заменены 9 лет назад. Для этого будет выделено около 19.4 млн. драмов», – сказал министр, добавив, что ещё 150 млн. драмов будет направлено на закупку других необходимых деталей для метрополитена.
Никол Пашинян же в свою очередь сообщил, строительство станции метро «Ачапняк» начнется в 2023 году.