Հասարակություն 18:10 14/10/2022 Հայաստան
Մարությանի տեղադրած վերելակն ամիսներով չի աշխատում. Գալշոյան 18-ի բնակիչները նորից մնացել են շահագործման ժամկետն անցած վերելակի հույսին
Երևանի Գալշոյան 18 հասցեում գտնվող 16 հարկանի շենքի բնակիչները չեն հիշում՝ վերջին անգամ երբ են օգտվել Հայկ Մարությանի օրոք տեղադրված նոր վերելակից։
Բարձրահարկի բնակիչները կրկին մնացել են նախկինների օրոք չփոխված  կեղտոտ ու դղրդացող, շահագործման ժամկետը լրացած վերելակի հույսին։  Շատերը նախընտրում են նույնիսկ 13 հարկ ոտքով բարձրանալ-իջնել, քան  հին վերեկակից օգտվել. ապահով չէ։
Ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակած տեսանյութում Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանն անձամբ էր ներկայացնում նոր վերելակների հնարավորությունները, մանրամասնում չափերը, նշում, որ անցել են տեխնիկական փորձաքննություն, իր երբեմնի քաղաքական առաջնորդի ոճով  մեղադրում նախկիններին, որ նախկինները 28 տարում ընդամնեը 35 վերելակ են փոխել, ինքը երկու տարում՝ 520։
Չնայած վերելակի վրա գրություն կա՝ անսարքության դեպքում քաղաքապետարանի թեժ գծին 1-05 ին զանգելու մասին, բնակիչները Panorama-ին հայտնեցին՝ զանգերին շատ դեպքերում արձագանքող չի լինում։
Panorama.am-ն էլ այսօր երկար փորձում էր թեժ գիծ ահազանգել, խնդրի  մասին ևս մեկ անգամ տեղեկացնել։ Ապարդյուն։ Բոլոր օպերատորները զբաղված էին, նույնիսկ մի քանի րոպե սպասելու ու հաջորդ զանգերի դեպքում։
Panorama.am-ը քաղաքապետարանի լրատվության վարչությունից հետաքրքրվեց՝ արդյոք տեղյա՞կ են վերելակի անսարքության մասին, ինչո՞ւ չի վերանորոգվում, ե՞րբ  կգործի նոր վերալակը։

Общество 20:39 14/10/2022 Армения
Установленный Марутяном лифт месяцами не работает, жильцам дома на Галшояна,18 в Ереване остается пользоваться лифтом с истекшим сроком эксплуатации
Жильцы 16-этажного дома по адресу улица Галшояна, 18 в Ереване уже не помнят, когда в последний раз пользовались новым лифтом, установленным во время пребывания Айка Марутяна на посту мэра армянской столицы.
Жильцам многоэтажки вновь остается пользоваться не замененным при прежних властях грязным и дребезжащим лифтом, с истекшим сроком эксплуатации. Многие предпочитают подниматься даже на 13 этаж и спускаться по лестнице, а не пользоваться старым лифтом – не безопасно.
В опубликованном на своей странице в Facebook видео ныне бывший мэр Еревана Айк Марутян лично представлял возможности новых лифтов, подробно описывал размеры, отмечал, что они прошли техническую экспертизу, и в стиле некогда политического лидера обвинял своих предшественников – дескать, они за 28 лет заменили только 35 лифтов, а он за два года – 520.
Хотя на лифте прикреплена памятка – в случае неисправности звонить на телефон  горячей линии мэрии по номеру 1-05, жильцы рассказали Panorama.am, что в большинстве случаев на звонки никто не отвечает.
Сегодня новостной сайт Panorama.am тоже долго пытался дозвониться по телефону горячей линии, еще раз сообщить о проблеме. Напрасно. Все операторы были заняты, даже после нескольких минут ожидания и при последующих звонках.
Panorama.am поинтересовался в пресс-службе мэрии, известно ли им о неисправности лифта, почему его не ремонтируют, когда новый лифт заработает?