Իրավունք 16:49 17/10/2022 Հայաստան
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը ձերբակալվել է։ Panorama.am-ի հետ զրույցում տարածված լուրերը հաստատեցին Փաստաբանների պալատից։
Քիչ առաջ հայտնի դարձավ, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և կալանավորելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու միջնորդություն է ներկայացվել Բարձրագույն դատական խորհուրդ։
««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 161-րդ հոդվածի 1-ին մասի հիման վրա՝ դատավորի լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և դատավորին ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու հարցով ՀՀ գլխավոր դատախազն այսօր միջնորդություն է ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհուրդ:
Նախաքննության գաղտնիությունը, դատական իշխանության ու դատավորի հեղինակությունը պահպանելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ միջնորդության բովանդակությունը և դատավորին անհատականացնող տվյալները հրապարակման ենթակա չեն»,-հայտնել են դատախազությունից։

Право 16:56 17/10/2022 Армения
Задержан адвокат Эрик Алексанян. Распространенные сведения подтвердили Panorama.am в Палате адвокатов Армении.
Немногим ранее стало известно, что в Высший судебный совет Армении подано ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении судьи суда общей юрисдикции первой инстанции Еревана Арусяк Алексанян.
«Генеральный прокурор РА сегодня на основании части 1 статьи 161 Конституционного закона РА „Судебный кодекс Республики Армения” обратилась в Высший судебный совет с ходатайством о даче согласия на осуществление уголовного преследования в отношении нее и ее ареста.
Содержание ходатайства и персональные данные судьи не подлежат разглашению ввиду необходимости соблюдения тайны следствия, поддержания репутации судебной власти и судьи», – сообщили Panorama.am в пресс-службе Генпрокуратуры.