Բրիտանացիները փոխել են իրենց կարծիքը նոր վարչապետի մասին
Մեծ Բրիտանիայում մարդիկ փոխել են իրենց կարծիքը նոր վարչապետ Լիզ Թրասի մասին։ «Լենտա.ռու»-ի փոխանցմամբ, այս մասին է վկայում YouGov-ի հարցումը։
Հարցման արդյունքների համաձայն՝ հոկտեմբերի 14-16-ը հասարակության մեջ քաղաքական գործչի աջակցության մակարդակը նվազել է մինչև 10 տոկոս, մինչդեռ նախորդ՝ հոկտեմբերի 11-12-ի հարցումը ցույց է տվել, որ բրիտանացիների 15 տոկոսը դրական է տրամադրված Թրասի նկատմամբ։ Նշվում է, որ հարցվածների 80 տոկոսը բացասաբար է վերաբերվում վարչապետին, իսկ 62 տոկոսը՝ ծայրահեղ բացասական։
Միևնույն ժամանակ, Պահպանողական կուսակցության աջակիցների շրջանում վարչապետի ժողովրդականությունը շարունակում է կտրուկ անկում ապրել: Այսպիսով, նրանց միայն 20 տոկոսն է հավանություն տալիս կուսակցության առաջնորդին, իսկ պատգամավորների 71 տոկոսը դատապարտում է նրա քաղաքականությունը։
Ըստ հաշվետվության՝ վարչապետը դարձել է ավելի քիչ ժողովրդական, քան իր նախորդը՝ Բորիս Ջոնսոնը, որին աջակցել է հարցվածների 29 տոկոսը։

Политика 17:56 18/10/2022 В мире
Жители Великобритании изменили свое мнение о новом премьер-министре Лиз Трасс, это показывает опрос компании YouGov, сообщает «Лента.Ру».
По результатам опроса, уровень поддержки политика в обществе за 14-16 октября снизился до 10 процентов, в то время как предыдущий опрос за 11-12 октября показывал, что 15 процентов британцев относятся положительно к Трасс. Отмечается, что 80 процентов опрошенных негативно относятся к премьеру, в то время как 62 процента — крайне негативно.
При этом популярность Трасс среди избирателей-консерваторов продолжает стремительно падать. Так, лишь 20 процентов из них одобряют лидера своей партии, в то время как 71 процент депутатов осуждают ее политику. Отчет компании также приводит информацию о том, что премьер стала менее популярна, чем ее предшественник Борис Джонсон, которого поддержали 29 процентов опрошенных.
Кроме того, согласно опросу, 37 процентов респондентов отдали одобрили политику бывшего соперника премьера Риши Сунака, тем самым он обошел Трасс по популярности среди британцев.