Քաղաքական 17:10 18/10/2022 Հայաստան
Ամերիկյան կողմն անթույլատրելի է համարում ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ադրբեջանական ոտնձգությունները. ԱՄՆ կոնգրեսականներ
Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (ԺԳՀ) նախագահ Դեյվիդ Փրայսի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակությանը:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի ու հաղորդակցության վարչության փոխանցմամբ, ողջույնների փոխանակումից հետո կողմերը քննարկել են սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական զինված ուժերի ագրեսիայի հետևանքները:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է. «Չնայած այն հանգամանքին, որ սեպտեմբերի 14-ի երեկոյան Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ ձեռք է բերվել փխրուն զինադադարի համաձայնություն, այնուամենայնիվ, դրանից հետո ևս ադրբեջանական կողմը պարբերաբար շարունակում է խախտել հրադադարի ռեժիմը»:
Նա երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ իշխանություններին, այդ թվում` բազմաթիվ կոնգրեսականների` վերջին զարգացումներին հասցեական գնահատական տալու, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ վերջերս Հայաստան վերադարձված 17 ռազմագերիների համար: Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինուժին և Ադրբեջան-Թուրքիա ծավալապաշտական նկրտումներին:
Ամերիկյան կողմն անթույլատրելի է համարել ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ադրբեջանական ոտնձգությունները:
Ա. Սիմոնյանը բարձր է գնահատել Հայաստան-ԱՄՆ փոխգործակցությունը բոլոր մակարդակներում: Նա կարևորել է մեր երկրի համար ծանրագույն շրջանում ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել միջխորհրդարանական երկխոսությանը և խորհրդարանական դիվանագիտությանը: Ալեն Սիմոնյանի խոսքով` ՀՀ ԱԺ անդամակցությունը Կոնգրեսի երկկուսակցական «House Democracy Partnership» հանձնախմբին շատ կարևոր է: Նա ընդգծել է, որ այս այցը կարևորագույն նշանակություն ունի համագործակցության այս ձևաչափի շարունակականության համար:
Հայկական կողմը բարձր է գնահատել նաև Ներկայացուցիչների պալատի Հայկական հարցերով հանձնախմբի աշխատանքը, այդ թվում` Հայաստանին աջակցելու ծրագրերում, Արցախին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու, առևտրային նախաձեռնությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
Հանդիպմանը քննարկվել են օրենսդիր-գործադիր հարաբերությունները, խորհրդարանական ընդդիմությանը, որոշումների կայացման մեխանիզմներին առնչվող հարցեր:

Политика 17:20 18/10/2022 Армения
Конгрессмены США: Американская сторона считает недопустимыми посягательства Азербайджана на территориальную целостность Армении
18 октября председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян принял делегацию конгрессменов во главе с председателем Комитета демократического партнерства (DPC) Палаты представителей США Дэвидом Прайсом. Подробности передает пресс-служба парламента РА.
Согласно информации, после обмена приветствиями стороны обсудили последствия агрессии азербайджанских вооруженных сил 13 сентября. Спикер НС отметил: «Несмотря на то, что вечером 14 сентября при посредничестве США была достигнута хрупкая договоренность о прекращении огня, тем не менее, даже после этого азербайджанская сторона продолжает систематически нарушать режим перемирия».
Он выразил признательность властям США, в том числе многим конгрессменам, за адресную оценку последних событий, а также за 17 военнопленных, недавно возвращенных в Армению при посредничестве США. Стороны коснулись вторжения азербайджанских вооруженных сил на территорию РА и экспансионистских посягательств Азербайджана и Турции.
Американская сторона считает недопустимыми посягательства Азербайджана на территориальную целостность Республики Армения.
Спикер НС высоко оценил армяно-американское взаимодействие на всех уровнях. Он подчеркнул важность официального визита делегации во главе со спикером Палаты представителей США Нэнси Пелоси в сложнейший для РА период.
На встрече обсуждались вопросы межпарламентского диалога и парламентской дипломатии. По словам А.Симоняна, членство Национального Собрания РА в двухпартийной комиссии Конгресса «House Democracy Partnership» крайне важно. Он подчеркнул, что настоящий визит имеет огромное значение для продолжения данного формата сотрудничества.
Армянская сторона также высоко оценила работу Комитета по делам Армении Палаты представителей, в том числе в программах содействия Армении, оказания гуманитарной помощи Арцаху, торговых инициатив, в процессе мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы и признания Геноцида армян.
В ходе встречи обсуждались отношения между законодательной и исполнительной властями, вопросы, связанные с парламентской оппозицией, механизмы принятия решений.