Իրավունք 16:45 18/10/2022 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները միջնորդեցին կարճել քրեական գործը և դադարեցնել Քոչարյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը։ Այս մասին տեղեկացնում է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը։
Ինչպես նշեց պաշտպան Արամ Օրբելյանը, դատարանի վարույթում է գտնվում մի քրեական գործ, որի շրջանակում Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել 01․08․2003 թ․ ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգրքով, որն այս տարվա հուլիսի 1-ից այլևս ուժը կորցրել է։ Այսպիսով, Ռ․ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքի հիմքում ընկած հոդվածներն իրավական ուժ չունեն և դադարել են գոյություն ունենալ, իսկ մեղադրանքի բացակայության պայմաններում քրեական գործը ենթակա է կարճման։ Արարքը ապաքրեականացնող և անձի վիճակը բարելավող օրենքն ունի հետադարձ ուժ և կիրառվում է նախկին հարաբերությունների վրա։
«Երբ քրեական օրենքը ճանաչվում է ուժը կորցրած, նշված դեպքի նկատմամբ ոչ թե պետք է կիրառել քրեական օրենսգրքի 8-րդ հոդվածը, այլ 9-րդ հոդվածը, համաձայն որի, ուժը կորցնելու հանգամանքին տրվում է հետադարձ ուժ և նախատեսվում է, որ օրենքը ուժը կորցրել է սկզբից։ Առկա պայմաններում քրեական գործը ենթակա է կարճման, իսկ քրեական հետապնդումը՝ դադարեցման», - ընդգծեց Օրբելյանը։
Մեղադրող կողմի կարծիքով՝ նոր օրենքը կիրառելու հիմքեր չկան, որովհետև հանցանքի ապաքրեականացում տեղի չի ունեցել, և առաջադրված մեղադրանքը շարունակում է ուժի մեջ մնալ։
Լսելով կողմերին՝ դատարանը որոշեց միջնորդությանն անդրադառնալ խորհրդակցական սենյակում՝ սույն գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը կայացնելիս։
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, այսօր թույլատրեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանին մեկնել Ստրասբուրգ, որտեղ հոկտեմբերի 24-27 տեղի է ունենալու ԵԽ Տեղական և Տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի լիագումար նիստը։
Այսօրվա նիստի ընթացքում  պաշտպան Լուսինե Սահակյանը միջնորդեց թույլատրել Գևորգյանին հոկտեմբերի 22-29-ը բացակայել Հայաստանի Հանրապետությունից։ Մեկ այլ միջնորդությամբ պաշտպանը խնդրեց, որ Գևորգյանին թույլատրեն բացակայել նոյեմբերի 6-10-ը․ այդ ընթացքում Գևորգյանն իր պատգամավորական գործունեության հետ կապված կրկին պետք է գտնվի Ստրասբուրգում։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը միացավ Լուսինե Սահակյանի միջնորդություններին, իսկ մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը նկատեց, որ Արմեն Գևորգյանի հաճախակի գործուղումները խաթարում են դատարանի աշխատանքը․ նիստերն անընդհատ հետաձգվում են։

Право 17:35 18/10/2022 Армения
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна ходатайствовали о прекращении уголовного дела и уголовного преследования в отношении Роберта Кочаряна. Об этом сообщает команда адвокатов Р. Кочаряна.
Как отметил адвокат Арам Орбелян, в судебном производстве находится уголовное дело, в рамках которого Кочаряну выдвинуто обвинение по Уголовному кодексу, вступившему в силу 01.08.2003 года, однако, это старый УК, который потерял силу с 1 июля 2022 года. Таким образом, уголовные статьи, по которым обвиняется Кочарян, потеряли юридическую силу и прекратили существовать, а в условиях отсутствия обвинения уголовное дело подлежит прекращению. Закон, декриминализующий деяние и улучшающий состояние лица, имеет обратную силу и распространяется на ранее возбужденные уголовные дела.
«Когда уголовный закон признается потерявшим силу, в отношении этого случая нужно применять не ст. 8 УК, а ст. 9, согласно которой упразднение закона получает обратную силу, и предусматривается, что закон потерял силу с самого начала. В нынешних условиях уголовное дело подлежит закрытию, а уголовное преследование – прекращению».
По мнению стороны обвинения, нет оснований для применения нового закона, поскольку декриминализации преступления не произошло, и выдвинутое обвинение остается в силе.
Выслушав стороны, суд принял решение рассмотреть ходатайство в совещательной комнате.
Напомним, суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян сегодня разрешил депутату фракции «Армения» Армену Геворкяну отправится в Страсбург, где 24-27 октября будет проходить пленарное заседание Конгресса местных и региональных властей Совета Европы.
На сегодняшнем заседании адвокат Лусине Саакян ходатайствовала о временном отсутствии Армена Геворкяна из Армении. Адвокат ходатайствовала также разрешить Армену Геворкяну отсутствовать из республики 6-10 ноября: Григорян в этот период должен находиться в Страсбурге в связи с депутатской деятельностью.
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна присоединилось к ходатайству Лусине Саакян, а прокурор Геворк Багдасарян отметил, что частые командировки Армена Геворкяна нарушают работу суда, заседания постоянно откладываются.