Կրթություն, գիտություն 18:27 19/10/2022 Հայաստան
Վ․ Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ուսանողները երեկ հանդիպել էին ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանի հետ։
«Շատ եմ ցավում, որ մեր ԿԳՄՍ նախարարը չի տարբերում քննարկումը մոնոլոգից, քանի որ ամբողջ ընթացքում խոսում էր միայն նախարարը»,-այսօր հրավիրված գիտական խորհրդի ընդլայնված նիստին ասաց Վ․ Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ուխորհրդի նախագահ Կատարինե Բազեյանը։
Նրա խոսքով, նախարարը խոսեց այն մասին, թե մեր բուհը երկու տարվա  բուհ է, ինչ 87 տարվա պատմության մասին է խոսքը. «Որովհետև ընդամենը երկու տարի առաջ մենք Բրյուսովի անվան պետական համալսարան ենք վերանվանել մեր համալսարանը, նախկինում  Երևանի պետական լեզվահասարակագիտական համալսարան էր։ Սա նշանակում է՝  պատմություն չունենք։ Այսպես մի հայտարարություն տեղի ունեցավ։
Բացի այդ, նախարարն իրեն հարկ համարեց ձեռքերով խոսել։ Ես ամնողջն ասելու եմ, թե ինչ է այնտեղ  խոսվել»,- ասաց Կ. Բազեյանը։
Դիմելով Բրյուսովի անվան համալսարանի ռեկտոր Կարինե Հարությունյանին՝ նա ասաց. «Մենք պետք է պաշտոնապես ներողություն խնդրենք Մանկավարժական համալսարանից, որ մենք ինչ–որ անհեթեթ հայտարարություններ ենք արել, քանի որ դա իր մոր բուհն է։  Մենք վիրավորել ենք, մենք պարտավոր ենք ներողություն խնդրել»։

Образование 19:14 19/10/2022 Армения
Катарине Базеян: Сожалею, что министр образования, науки, культуры и спорта Армении не различает обсуждение от монолога
Студенты Государственного университета имени В. Я. Брюсова вчера встретились с министром образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграмом Думаняном.
«Сожалею, что наш министр образования, науки, культуры и спорта Армении не различает обсуждение от монолога, поскольку в течение всего времени говорил только министр», – заявила председатель Студсовета Государственного университета имени В. Брюсова Катарине Базеян на расширенном заседании Ученого совета.
По её словам, министр говорил о том, что нашему вузу всего два года, о какой 87-летней истории идет речь: «Потому что два года назад мы переименовали наш вуз в университет имени Брюсова, в прошлом этом был Ереванский государственный университет языков и социальных наук. Это значит, что у нас нет истории».