Մշակույթ 16:00 19/10/2022
Ֆրանսիացի աշխարհահռչակ դաշնակահար, կոմպոզիտոր Ռիչարդ Կլայդերմանը կրկին Հայաստանում է. սա նրա երրորդ այցն է։ Հոկտեմբերի 20-ին և 21-ին նա ելույթ կունենա Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։
«Ուրախ եմ վերադառնալ Հայաստան։  Շնորհակալ եմ այս հնարավորության համար։ Հույս ունեմ այս համերգներն էլ հաջող կանցնեն։ Այս համերգի ծրագիրն ամբողջությամբ նոր է։ Ես համերգների ժամանակ շատ եմ իմպրովիզացիաներ անում։ Այս անգամ էլ անակնկալները թողնենք համերգի ընթացքում»,- Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ռիչարդ Կլայդերմանը։
Նա նշեց, որ  ծրագրում հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ ընդգրկված չեն։ Կարծում է՝ հաջորդ հայաստանյան համերգի ժամանակ ծրագրում ներառված կլինեն, որոնք կմատուցի իր ոճով, հնարավոր է նաև որևէ հայ տաղանդավոր երիտասարդ երաժշտի հետ համերգով հանդես գա։
Ռիչարդ Կլայդերմանը չի կարծում, որ դասական ռեպերտուարի դաշնակահար է, քանի որ սիրում է միահյուսել տարբեր ժանրեր՝ ֆոլկ, ռոք, ջազ, դասական։
Նա նաև պատմեց, որ երբ սկսել է իր երաժշտական ուղին, այնքան էլ մեծ տաղանդով օժտված չի եղել, այլ շատ պարապելու, երկար ժամանակ գործիքի առաջ անցկացնելու շնորհիվ է հասել հաջողության։
«Երիտասարդ կատարողներին խորհուրդ կտամ անսահման սիրել իրենց գործիքը ու պարապել, պարապել, պարապել»,- ասաց դաշնակահարը։

Культура 16:30 19/10/2022 Армения
Французский пианист, аранжировщик, исполнитель классической и этнической музыки Ричард Клайдерман снова в Армении: это уже его третий визит. 20 и 21 октября он выступит в концертном зале имени Арама Хачатуряна.
«Рад вернуться в Армению. Благодарен за такую возможность. Надеюсь, и эти концерты пройдут успешно. Программа этого концерта абсолютно новая. На концертах я очень часто импровизирую. На этот раз оставим сюрпризы во время концерта», – сказал на пресс-конференции Ричард Клайдерман.
Он отметил, в программу не включены произведения армянских композиторов. Ричард Клайдерман полагает, что на следующем концерте уже в программу будут включены произведения армянских композиторов, но в его авторском исполнении. Он не исключил, что выступит на концерте с каким-нибудь талантливым молодым армянским музыкантом.
Ричард Клайдерман не считает себя пианистом классического репертуара, поскольку любит переплетать разные жанры: фолк, рок, джаз, классику.
Он рассказал также, что, когда начинал свою музыкальную карьеру, не был одарен большим талантом, но добился успеха благодаря длительному пребыванию за инструментом.
«Молодым исполнителям я бы посоветовал безгранично любить свой инструмент и постоянно заниматься, заниматься и ещё раз заниматься», – отметил он.