Մշակույթ 16:00 19/10/2022
Ֆրանսիացի աշխարհահռչակ դաշնակահար, կոմպոզիտոր Ռիչարդ Կլայդերմանը կրկին Հայաստանում է. սա նրա երրորդ այցն է։ Հոկտեմբերի 20-ին և 21-ին նա ելույթ կունենա Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։
«Ուրախ եմ վերադառնալ Հայաստան։  Շնորհակալ եմ այս հնարավորության համար։ Հույս ունեմ այս համերգներն էլ հաջող կանցնեն։ Այս համերգի ծրագիրն ամբողջությամբ նոր է։ Ես համերգների ժամանակ շատ եմ իմպրովիզացիաներ անում։ Այս անգամ էլ անակնկալները թողնենք համերգի ընթացքում»,- Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ռիչարդ Կլայդերմանը։
Նա նշեց, որ  ծրագրում հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ ընդգրկված չեն։ Կարծում է՝ հաջորդ հայաստանյան համերգի ժամանակ ծրագրում ներառված կլինեն, որոնք կմատուցի իր ոճով, հնարավոր է նաև որևէ հայ տաղանդավոր երիտասարդ երաժշտի հետ համերգով հանդես գա։
Ռիչարդ Կլայդերմանը չի կարծում, որ դասական ռեպերտուարի դաշնակահար է, քանի որ սիրում է միահյուսել տարբեր ժանրեր՝ ֆոլկ, ռոք, ջազ, դասական։
Նա նաև պատմեց, որ երբ սկսել է իր երաժշտական ուղին, այնքան էլ մեծ տաղանդով օժտված չի եղել, այլ շատ պարապելու, երկար ժամանակ գործիքի առաջ անցկացնելու շնորհիվ է հասել հաջողության։
«Երիտասարդ կատարողներին խորհուրդ կտամ անսահման սիրել իրենց գործիքը ու պարապել, պարապել, պարապել»,- ասաց դաշնակահարը։

Richard Clayderman says 'happy' to be back in Yerevan
Acclaimed French pianist and composer Richard Clayderman is in Armenia for the third time. He is set to perform two live concerts at Aram Khachaturian Concert Hall in Yerevan on October 20 and 21.
Speaking at a news conference in Yerevan on Wednesday, Clayderman said he was “happy” to be back in Yerevan.
The musician says the concert program is different from the previous one, adding improvisations can also be expected. No Armenian compositions will be performed during Clayderman’s Yerevan concerts.
“Tomorrow I will not be performing Armenian theme, but maybe I will listen some compositions from Armenia in the coming days to perform an Armenian music piece in my own style during my next visit,” Clayderman noted.
He said when starting his professional career as a child he did not have “specific gifts”, but practiced a lot.
“The advice I can give to youngsters is, of course, to love their instrument, practice a lot, keep on practicing to start a professional career,” the pianist said.