Քաղաքական 11:55 20/10/2022 Հայաստան
«Ես ուզում եմ արձանագրել և ողջունել ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության աշխատանքի մեկնարկը Հյաաստան-Ադրբեջան սահմանի երկայնքով»,-կառավարության նիստում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա տեղեկացնեց, որ առաքելության ձևավորման պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել հոկտեմբերի 4-ին՝ Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպումից հետո:
«Պետք է հաճույքով արձանագրեմ, որ ԵՄ-ի գործընկերները շատ օպերատիվ են արձագանքել և  որոշումներ կայացրել: Նախապատրաստող խումբն արդեն Հյաստանում է և աշխատում է: Հիմնական խումբը՝ 40 հոգուց կազմված դիտորդական առաքելությունը, առաջիկայում կժամանի Հայաստան: Ի սկզբանե պլանավորված է, որ դիտորդական առաքելությունը երկու ամիս պետք է աշխատի: Մեր փորձագիտական դաշտում կարծիքներ են հնչում, որ պետք է երկարացնել դիտորդական առաքելության ժամկետը կամ փորձել դիտորդական ռաքելությունը դարձնել մշտական: Ես համոզված չեմ դրանում, բայց, ամեն դեպքում, այն մի թեմա է, որը մեր հանրության և փորձագիտական շրջաններում քննարկվում է: Եթե մենք տեսնենք նման հնարավորություն և անհրաժեշտություն՝ չենք բացառում, որ ավելի խորը կուսումնասիրենք խնդիրը»,-հայտնեց Փաշինյանը:

Политика 12:40 20/10/2022 Армения
«Хочу поприветствовать начало деятельности миссии гражданских наблюдателей ЕС, расположенной вдоль армяно-азербайджанской границы», – заявил на сегодняшнем заседании правительства Армении заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
Он сообщил, что договоренность формирования миссии была достигнута 4 октября после четырехсторонней встречи в Праге.
«С удовольствием должен сообщить, что партнеры из ЕС очень оперативно отреагировали и приняли решения. Подготовительная группа уже в Армении. В ближайшее время в Армению прибудет основная группа наблюдательной миссии в составе 40 человек.
Изначально запланировано, что наблюдательная миссия должна проработать 2 месяца. В сфере экспертов есть мнение, что срок пребывания наблюдательной миссии надо продлить или попытаться сделать его постоянным. Не уверен в этом, но, в любом случае, это тема, которая обсуждается в нашем обществе и в наших экспертных кругах. Если мы заметим такую возможность и необходимость, то не исключено, что изучим проблему глубже», – добавил Н. Пашинян.