Վահրամ Աթանեսյան. Բռնեցեք Ալիևի լեզվից
«Բռնեցեք Ալիևի լեզվից․ Հայաստան-Ադրբեջան սահման ԵԱՀԿ դիտորդական խումբ ուղարկելու որոշման առթիվ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն մի հայտարարություն է տարածել, որի հիմնական ասելիքն այն է, որ ԵԱՀԿ մարմիններում որոշումներն ընդունվում են կոնսեսուսով և քանի որ Բաքուն նման առաքելության համաձայնություն չի տվել, ապա դա ընդամենը որոշակի խմբի նախաձեռնություն է։
Այո, ԵԱՀԿ որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսով, այդպես էլ Լեռնային Ղարաբաղը 1992թ․ մարտի 24-ին անդամ բոլոր պետությունների, այդ թվում և Ադրբեջանի կողմից ճանաչվել է սուբյեկտ, նրա ընտրված ներկայացուցիչները՝ բանակցող կողմ։ Այդ որոշումը ոչ ոք չի բեկանել։
Եվ ի՞նչ իրավունքով է Ալիևն ասում «չկա Լեռնային Ղարաբաղ, չկա ԼՂ խնդիր» և «չկա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահություն»՝ ահա այս հարցը ԵԱՀԿ մարմիններում պետք է քննարկվի ոչ միայն և ոչ այնքան Հայաստանի, որքան՝ հենց Ստեփանակերտի նախաձեռնությամբ, որը ԵԱՀԿ գործող նախագահի գրասենյակի հետ դիվանագիտական լեգիտիմ հարաբերությունների երեսնամյա փորձ և այն շարունակելու միջազգային լիարժեք մանդատ ունի»։

Политика 19:26 21/10/2022 Армения
Ваграм Атанесян: Этот вопрос должен обсуждаться в органах ОБСЕ не столько по инициативе Армении, а сколько именно Степанакерта
Бывший депутат Национального собрания, член парламентской группы «Арцах» Ваграм Атанесян пишет:
«Следите за заявлениями Алиева в связи с отправкой наблюдательной группы ОБСЕ на границу Армении и Азербайджана: МИД Азербайджана выступил с заявлением, основным месседжем которого являлось то, что в органах ОБСЕ решения принимаются путем консенсуса, и, поскольку Баку не дал своего согласия на данную миссию, то это всего лишь инициатива определенной группы.
Да, решения ОБСЕ принимаются путем консенсуса, так и Нагорный Карабах 24 марта 1992 года со стороны всех государств-членов, в том числе и Азербайджаном, был признан субъектом, а избранные им представители – стороной переговоров. Это решение никто не отменял.
И по какому праву Алиев заявляет, мол: “Нет Нагорного Карабаха, значит нет карабахской проблемы” и “И нет председательства МГ ОБСЕ”, именно этот вопрос должен обсуждаться в органах ОБСЕ не столько по инициативе Армении, а сколько именно Степанакерта, который имеет тридцатилетний опыт законных дипломатических отношений с офисом Действующего председателя ОБСЕ и полный международный мандат на его продолжение».