Առողջություն 15:27 22/10/2022 Աշխարհում
Նստակյաց կյանք վարելու հետևանքով 2020- 2030 թվականների ընթացքում գրեթե 500 միլիոն մարդ կունենա տարբեր ոչ վարակիչ հիվանդություններ՝ սրտի խնդիրներ, գիրություն, շաքարախտ և այլ։ Համաշխարհային տնտեսության համար դա կարժենա տարեկան 27 միլիարդ դոլարի վնասի։ Այս մասին զգուշացնում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ)։
ՄԱԿ-ի պաշտոնական էջում հրապարակված տեղեկատվության համաձայն, այսօր ամեն չորրորդ մեծահասակ ու հինգ անչափահասից չորսը չեն զբաղվում սպորտով ու ֆիզիկական ակտիվությամբ։ ԱՀԿ մասնագետները կոչ են անում կառավարություններին աչք չփակել այս խնդրի վրա ու խթանել սպորտը որպես ոչ վարակիչ հիվանդությունների աճի կանխարգելման միջոց։
ԱՀԿ-ից հիշեցնում են, որ ֆիզիկական ակտիվությունն օգտակար է  տարբեր տարիքի մարդկանց առողջության համար։ Սպորտն օգնում է կանխարգելել և բուժել ոչ վարակիչ այնպիսի հիվանդությունները, ինչպիսիք են սրտի հիվանդությունները, ինսուլտը, շաքարախտը, կրծքագեղձի և հաստ աղիքի քաղցկեղը, հիպերտոնիան, ինչպես նաև կարող է բարելավել հոգեկան առողջությունն ու ինքնազգացողությունը: Մարզվելու համար պարտադիր չէ մարզասրահ գնալ։ Ֆիզիկական վարժությունները կարելի է անել տանը, քայլել կամ վազել մոտակա այգում։
ԱՀԿ-ի նոր զեկույցում ներառված են 194 երկրներից հավաքված տվյալներ, որոնք ցույց են տալիս, որ վերջին տարիներին բնակչության ֆիզիկական ակտիվության խնդրին պատշաճ ուշադրություն չի դարձվել, ինչը հանգեցնում է բնակչության առողջական վիճակի վատթարացման և առողջապահական համակարգերի չափազանց ծանրաբեռնվածության։
Մինչ օրս երկրների միայն 50 տոկոսն ունի ֆիզիկական ակտիվության ազգային ռազմավարություն: Աշխարհի բոլոր երկրների միայն մեկ երրորդն է մշակել ռազմավարություն, որը վերաբերում է բոլոր տարիքային խմբերի ֆիզիկական ակտիվությանը: Աշխարհի 40-ից քիչ երկրներ են, որ ակտիվորեն խթանում են սպորտի համար պայմանների ստեղծման ծրագրերին, այդ թվում՝ զբոսանքի և հեծանվավազքի համար ապահով վայրերի կառուցմանը։
Նստակյաց ապրելակերպը չափազանց թանկ է արժենում. մինչև 2030 թվականը կանխարգելելի ոչ վարակիչ հիվանդությունների նոր դեպքերի բուժման ծախսերը կկազմեն գրեթե 300 միլիարդ դոլար՝ տարեկան մոտ 27 միլիարդ դոլար:
Զեկույցի հեղինակները կոչ են անում պետություններին խթանել ֆիզիկական ակտվիությունը՝ մինչև 2030 թվականը ապահովել ֆիզիկական ակտիվության 15 տոկոս աճ։

Health 17:00 22/10/2022 World
Almost 500 million people will develop heart disease, obesity, diabetes or other noncommunicable diseases (NCDs) attributable to physical inactivity, between 2020 and 2030, if governments worldwide don’t take urgent action to promote the benefits of exercise, the World Health Organization (WHO) warned on Wednesday.
And the price of inaction and staying on the couch, will be severe, the UN agency said – around $27 billion every year in extra healthcare costs, UN News reported.
The Global status report on physical activity 2022, measures the extent to which governments are implementing recommendations to increase physical activity across all ages and abilities.
Data from 194 countries show that overall, progress is slow and that countries need to accelerate the development and implementation of policies to increase heart rates and help prevent disease and reduce the burden on already overwhelmed health services.
The statistics lay bare the extent of the challenges facing countries worldwide:
• Less than 50 per cent of countries have a national physical activity policy, of which less than 40 per cent are operational.
• Only 30 per cent of countries have national physical activity guidelines for all ages.
• While nearly all countries report a system for monitoring adult exercise, only 75 per cent of countries monitor adolescent activity, and less than 30 per cent monitor physical activity in children under 5.
• In transport policy terms, just over 40 per cent of countries have road design standards that make walking and cycling safer.
"We need more countries to scale up implementation of policies to support people to be more active through walking, cycling, sport, and other physical activity”, said Tedros Adhanom Ghebreyesus, WHO Director-General.
“The benefits are huge, not only for the physical and mental health of individuals, but also for societies, environments, and economies…We hope countries and partners will use this report to build more active, healthier, and fairer societies for all.”
The economic burden of taking it too easy is significant, says the WHO report, and the cost of treating new cases of preventable non-communicable diseases (NCDs) will reach nearly $300 billion by 2030.