Մշակույթ 09:58 24/10/2022 Աշխարհում
«Վերջին սերունդ» բողոքի խմբի բնապահպան ծայրահեղականները կարտոֆիլի պյուրե են լցրել Պոտսդամի «Բարբերինի» թանգարանում գտնվող իմպրեսիոնիստ նկարիչ Կլոդ Մոնեի «Խոտի դեզ» շարքից նկարի վրա, որից հետո նրանք ձեռքերին սոսինձ են քսել ու կպցրել պատին: Իր հայտարարության մեջ խումբը Գերմանիայի իշխանություններից պահանջել է ավելի արդյունավետ միջոցներ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի համար։
Եվրանյուզի հաղորդմամբ, Պոտսդամի քաղաքապետ Մայք Շուբերտը կատարվածն անվանել է «բարբարոսություն» և ասել, որ ակտիվիստները արջի ծառայություն են մատուցում կլիմայի փոփոխության թեմային:
111 միլիոն եվրո արժողությամբ նկարը պաշտպանված է եղել ապակիով։
Հոկտեմբերի 14-ին մեկ այլ բնապահպանական շարժման ակտիվիստները Լոնդոնի Ազգային պատկերասրահում տոմատի  ապուր էին լցրել Վինսենթ վան Գոգի «Արևածաղիկներ» նկարի վրա։ Թանգարանից հայտնել են, որ կտավը, որը նույնպես պաշտպանված է ապակիով, չի վնասվել։

Экстремисты из протестной группы облили картофельным пюре картину Клода Моне
Экологические экстремисты из протестной группы «Последнее поколение» облили картофельным пюре картину художника-импрессиониста Клода Моне из серии «Стога» в музее «Барберини» в Потсдаме, после чего приклеили себя к стене.
Euronews.com сообщает, что в своем заявлении группа потребовала от властей Германии более эффективных мер по борьбе с климатическими изменениями.
Обер-бургомистр Потсдама Майк Шуберт назвал произошедшее «варварством» и сказал, что активисты оказывают медвежью услугу теме защиты климата.
Картина, стоимость которой оценивается в 111 миллионов евро, была защищена стеклом.
14 октября активистки другого природоохранного движения облили томатным супом картину Винсента ван Гога «Подсолнухи» в Национальной галерее Лондона. В музее сообщили, что полотно, также защищенное стеклом, не пострадало.