Քաղաքական 23:26 31/10/2022 Հայաստան
Սոչիում տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը:
ՀՀ կառավարության հաղորդմամբ, ՌԴ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդներին՝ Սոչի ժամանելու և բանակցություններ անցկացնելու համար և հավելել, որ ռուսական կողմը կշարունակի ներդնել բոլոր ջանքերը` խաղաղության և կայունության հասնելու համար:
Հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է եռակողմ հայտարարություն, որում, մասնավորապես նշվել է. «Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն.Վ. Փաշինյանը, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Ի.Հ Ալիևը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ. Պուտինը 2022 թ.-ի հոկտեմբերի 31-ին հանդիպեցինք Սոչիում և քննարկեցինք 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թ.-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքը։
Վերահաստատեցինք նշյալ բոլոր պայմանավորվածությունները խստորեն պահպանման հանձնառությունը՝ ելնելով հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման, Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության, անվտանգության և կայուն տնտեսական զարգացման ապահովման շահերից։ Համաձայնեցինք լրացուցիչ ջանքեր գործադրել մնացյալ, այդ թվում` հումանիտար խնդիրների հրատապ լուծման ուղղությամբ:
Նշելով ռուսական խաղաղապահ զորախմբի առանցքային ներդրումն իր տեղակայման գոտում անվտանգության ապահովման գործում՝ ընդգծեցինք տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված նրա ջանքերի պահանջվածությունը։
Պայմանավորվեցինք զերծ մնալ ուժի կիրառումից կամ դրա կիրառման սպառնալիքից, քննարկել և լուծել բոլոր խնդրահարույց հարցերը բացառապես ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991թ Ալմա-Աթայի Հռչակագրի։
Ընդգծեցինք Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման ակտիվ նախապատրաստման կարևորությունը՝ տարածաշրջանում կայուն և երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու նպպատակով։ Առկա աշխատանքային տարբերակների հիման վրա պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել փոխընդունելի լուծումների որոնումը։ Ռուսաստանի Դաշնությունը հնարավոր օժանդակություն կցուցաբերի դրան:
Շեշտեցինք Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև դրական մթնոլորտի ձևավորման կարևորությունը՝ Ռուսաստանի օժանդակությամբ հասարակությունների ներկայացուցիչների, փորձագիտական համայնքների և կրոնական առաջնորդների միջև երկխոսության շարունակման, ինչպես նաև երկու երկրների ժողովուրդների միջև վստահության ամրապնդմանը միտված եռակողմ միջխորհրդարանական շփումների մեկնարկի համար։
Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարները ողջունել են Ռուսաստանի Դաշնության պատրաստակամությունը` հետայսու ևս ամեն կերպ նպաստելու Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, Հարավային Կովկասում կայունության և բարգավաճման ապահովմանը»։

A trilateral meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Russian President Vladimir Putin and President of Azerbaijan Ilham Aliyev took place in Sochi on Monday.
The Russian president thanked the leaders of Armenia and Azerbaijan for coming to Sochi and holding talks and added that the Russian side will continue to make every effort to achieve peace and stability, the Armenian PM’s office reported.
A trilateral statement was adopted based on the results of the meeting, which particularly reads as follows: “We, the Prime Minister of the Republic of Armenia N.V. Pashinyan, President of the Republic of Azerbaijan I.H. Aliyev and President of the Russian Federation V.V. Putin, met in Sochi on October 31, 2022 and discussed the implementation of the trilateral statements of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021.
We reaffirmed our commitment to strictly observe all the above-mentioned agreements based on the interests of the comprehensive settlement of Armenian-Azerbaijani relations, ensuring peace, stability, security and sustainable economic development in the South Caucasus. We agreed to make additional efforts towards the urgent solution of the remaining issues, including those of humanitarian nature.
Noting the key contribution of the Russian peacekeeping contingent in ensuring security in the area of its deployment, we emphasized the importance of its efforts aimed at stabilizing the situation in the region.
We agreed to refrain from the use of force or the threat of its use, to discuss and resolve all problematic issues solely on the basis of mutual recognition of sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, in accordance with the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration.
We emphasized the importance of active preparations for the signing of a peace treaty between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan with the aim of achieving sustainable and long-term peace in the region. Based on the available working options, an agreement was reached to continue the search for mutually acceptable solutions. The Russian Federation will provide every possible assistance to it.
We emphasized the importance of creating a positive atmosphere between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan for the continuation of the dialogue between the representatives of societies, expert communities and religious leaders with the assistance of Russia, as well as for the start of trilateral inter-parliamentary contacts aimed at strengthening the trust between the peoples of the two countries.
The leaders of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan praised the readiness of the Russian Federation to continue contributing in every possible way to the normalization of relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, to ensuring stability and prosperity in the South Caucasus."