2023-ին պաշտպանական ծախսերը կկազմեն 509 միլիարդ դրամ. Փաշինյան
Պաշտպանության ոլորտի ծախսերը 2023 թվականին 2018 թվականի համեմատ աճում են 113 տոկոսով կամ 270 միլիարդ դրամով։ 2023 թվականի պաշտպանական ծախսերը կկազմեն 509 միլիարդ դրամ կամ 1,2 միլիարդ դոլար։ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թվականին պետբյուջեի նախագծի քննարկումների ընթացքում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք բանակի բարեփոխումների գործընթաց ենք ձեռնարկել, արդեն իսկ օրենսդրական մի շարք փոփոխություններ ուղարկվել են Ազգային ժողով, հույս ունեմ առաջիկայում կընդունվեն։ Դրանց նպատակն է՝ առաջինը սահմանել ստանդարտ, երկրորդ՝ սահմանել ստանդարտին համապատասխան աշխատավարձ»,- ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով, այս ամբողջ գործընթացի նպատակը և իմաստն անցումն է պրոֆեսիոնալ բանակի և, իհարկե, ՀՀ պաշտպանունակության բարձրացմանն ու մեծացմանը։
«Հատուկ ընդգծեմ, որ պաշտպանության ոլորտի ծախսերի էական ավելացումն ու բարեփոխումները, մեր նպատակադրումն անցնել պրոֆեսիոնալ բանակի, որևէ ձևով չեն հակասում խաղաղության այն օրակարգին, որը որդեգրել է Հայաստանի կառավարությունը։
Բանակը պետության կարևորագույն ինստիտուտներից մեկն է, որը պետք է կայանա, մենք խնդիր ունենք բարձր ստանդարտների բանակ ունենալ, ինչը մյուս կողմից որևէ կերպ չի հակասում խաղաղության օրակարգին։ Հայաստանը հռչակված խաղաղության օրակարգը հետևողականորեն առաջ է մղելու»,- ասաց Փաշինյանը։
- Հայաստանի բոլոր քաղաքացիները պետք է եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնեն. Փաշինյան
- Միայն տնտեսության առումով այս տարի հնարավորություն ունենք վերադառնալու 2019 թ.տեմպին. Նիկոլ Փաշինյան

Politics 15:30 02/11/2022 Armenia
Armenia’s defense budget will increase significantly next year, Prime Minister Nikol Pashinyan told a joint meeting of the parliament’s standing committees on Wednesday.
“The defense spending will increase by 113% or 270 billion drams in 2023 compared to 2018 to make up 509 billion drams (approx. $1.2 billion),” he noted.
The premier recalled that the government has launched reforms in the army and submitted several legislative amendments to the parliament.
“They are aimed at setting a standard and a salary in accordance with that standard,” Pashinyan said.
“The purpose of this entire process is the transition to the professional army, and, of course, the enhancement of Armenia’s defense capacity. The substantial rise in the defense spending and the military reforms, our intention to build a professional army in no way contradict the agenda of peace advanced by the Armenian government,” he explained.