Հասարակություն 15:01 03/11/2022 Աշխարհում
Չինաստանի իշխանությունները ստուգումներ են սկսել Ներքին Մոնղոլիայի ինքնավար շրջանից պետական ծառայող լի Շաոլիի նկատմամբ այն բանից հետո, երբ նա հանրությանը հայտնվել է ականջօղերով, որոնց արժեքը կարող է հասնել 4,2 հազար դոլարի։ Այս մասին գրել է South China Morning Post պարբերականը, փոխանցում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։
Նշվում է, որ ՉԺՀ-ի Ներքին Մոնղոլիա ինքնավար Մարզի վարչական կենտրոն հանդիսացող Հոհհոթ քաղաքի վարչական համակարգման և հանրային ծառայությունների բյուրոյի փոխտնօրենը մասնակցել է COVID-19-ի դեմ պայքարի միջոցառումներին նվիրված մամուլի ասուլիսին։
Համացանցի օգտատերերը ուշադրություն են հրավիրել պաշտոնյայի զարդերի վրա, որոնց արժեքը, ըստ նրանց, կարող է հասնել մի քանի հազար դոլարի։ Խոսքը «Van Cleef & Arpels» ոսկերչական հայտնի ապրանքանիշի ականջօղերի և «Hermes» նորաձևության տան շարֆի մասին է։ Ականջօղերը, որոնք շատ նման են Vintage Alhambra և Sweet Alhambra մոդելներին, արժեն համապատասխանաբար 4200 և 2600 դոլար, իսկ շարֆը՝ մոտ 550 դոլար։ Կառավարության ներկայացուցչի այդքան թանկարժեք, ենթադրաբար, զարդերը բուռն քննարկումների տեղիք են տվել համացանցի օգտատերերի շրջանում։

Society 15:45 03/11/2022 World
An official in northern China is under fire for allegedly wearing luxury accessories worth thousands of US dollars at a press conference about the coronavirus, the South China Morning Post reports.
Li Shaoli, a deputy director of Administrative Approval and Public Service Bureau from the Inner Mongolia autonomous region, was seen wearing earrings believed to be from luxury brand Van Cleef & Arpels and a scarf suspected to be made by Hermes at a recent media conference about a Covid-19 outbreak, the Jiefang Daily reported.
The Disciplinary Inspection Commission of the municipal Communist Party Committee has started an investigation into the matter after a massive public outcry about the alleged luxury accessories.
The earrings Li wore look identical to two types of products named Vintage Alhambra and Sweet Alhambra respectively, which are sold at 30,500 yuan (US$4,200) and 18,600 yuan (US$2,600), according to the Van Cleef & Arpels’ official website.
Internet users who saw the media conference also spotted that her scarf resembled one made by Hermes, sold for more than 4,000 yuan.