Քաղաքական 16:07 05/11/2022
Իշխանությունը 2021 թվականի ընտրություններին կարողացավ վերարտադրվել նաև այդ խաղաղության օրակարգը առաջ մղելով։ Այսօր հանրահավաքում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը:
Նա միաժամանակ նշեց՝ չի հավատում, որ մինչև տարեվերջ Նիկոլ Փաշինյանը կստորագրի խաղաղության ինչ-որ փաստաթուղթ։
«Ստացված տեղեկությունների վերլուծությունը հիմք են տալիս ենթադրելու, որ նա այլ խոստումներ է տվել տարբեր տեղերում և տեսնում է, որ չի կարողանում նաև Հայաստանի, Արցախի ներսում իր խոստումները ի կատար ածել: Պատերազմի ընթացքում և հետո Նիկոլ Փաշինյանի բոլոր քայլերն ուղղված են բացառապես իր իշխանությունը պահելուն:
Ինքը հասկանում է, որ եթե ինքը գնա կտրուկ քայլերի, որը չի ընդունվի հայ ժողովրդի կողմից, կարող է կորցնել իշխանությունը: Ուստի, կարծում եմ, որ հերթական անգամ խաբելով, ինչպես ինքն է ասում՝ գժի տեղ դնելով, այլ պատճառաբանություններով, կփորձի հետաձգել դա»,- ընդգծեց Արթուր Վանեցյանը։
Դիտարկմանը, թե 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո իշխանություններն ասում են, որ պատասխանատու չեն Արցախի անվտանգության համար, Արթուր Վանեցյանը պատասխանեց. «Իրենք իրավասու չեն նման հայտարարություն անել։ ՀՀ անկախության հռչակագրում հստակ նշված է Արցախի անվտանգության երաշխավոր լինելու հանգամանքը։ Սակայն այս մարդիկ ցույց են տալիս, որ իրենց համար կարևորը իշխանությունը պահելն է, այլ ոչ թե այն՝ Արցախը կլինի, թե ոչ, Սյունիքում այս կամ այն գյուղը կլինի մերը, թե ոչ»։
Լրագրողները նաև հետաքրքրվեցին, թե հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ռուսական, թե արևմտյան տարբերակն է ընդունելի, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահն ասաց.
«Մենք որևէ պաշտոնական փաստաթուղթ չենք տեսել, կարող ենք խոսել մամուլում հայտնված վարկածների մասին: Մասնավորապես, կա միացյալ Արևմուտքի կողմից առաջարկ, որն ուղիղ ասում է՝ Արցախը պետք է լինի Ադրբեջանի կազմում, իսկ ռուսական տարբերակն ասում է՝ Արցախի հարցը պետք է հետաձգվի, ստատուս-քվոն պահպանվի, հետագայում այս հարցը լուծվի: Միանշանակ ես կողմնակից եմ, որ Արցախը մնա գոնե այս իրավիճակում, մինչև կունենանք հետագայում հնարավորություն Արցախի կարգավիճակը լուծելու»:
Անդրադառնալով Ռուբեն Վարդանյանի՝ Արցախի պետնախարարի պաշտոնում նշանակմանը, Արթուր Վանեցյանն ասաց, որ ողջունում է այդ նշանակումը՝ ելնելով մի քանի հանգամանքից. «Նախ Ռուբեն Վարդանյանն իր անձով, իր ապրած կյանքով բավականին լայն ճանաչում ունի աշխարհում։ Նրա փորձը, գիտելիքները կարծում եմ, որ կծառայեն Արցախին և արցախցուն»։
Ինչ վերաբերում է Ռուբեն Վարդանյանի հետ համագործակցությանը՝ նա նշեց, որ այդ մասին որևէ խոսակցություն չի եղել, բայց նրան առհասարակ նորմալ է վերաբերվում։

А. Ванецян: Не верю, что Никол Пашинян до конца года подпишет какой-либо мирный договор
Власти на выборах в 2021 году сумели воспроизвестись также благодаря продвижению повестки мира. Об этом в беседе с журналистами на митинге заявил председатель партии «Айреник» («Отечество) Артур Ванецян.
Он в то же время отметил, не верит, что Никол Пашинян до конца года подпишет какой-либо мирный договор.
«Анализ полученных сведения дает основания предположить, что он давал и другие обещания в разных местах и видит, что он не в состоянии выполнить свои обещания также внутри Армении и Арцаха. Все шаги Никола Пашиняна во время и после войны направлены исключительно на сохранение своей власти.
Он понимает, если он пойдет на резкие шаги, которые армянский народ не примет, то может потерять власть. Посему, полагаю, обманув в очередной раз, он попытается отсрочить это», – пояснил Артур Ванецян.
На замечание, что после заявления от 9 ноября 2020 года власти заявляют, что не несут ответственности за безопасность Арцаха, Артур Ванецян ответил: «Они не в праве делать подобные заявления. В декларации о независимости РА четко указано обстоятельство по тому, что Армения выступает гарантом безопасности Арцаха. Однако эти люди показывают, что для них главное – это сохранение власти, а не то, будет лил Арцах или нет, будет ли то или иное село в Сюнике армянским или нет».
Журналисты поинтересовались также, российский или западный вариант урегулирования армяно-азербайджанских отношений будет более приемлемым, председатель партии «Отечество» ответил:
«Мы пока не видели никаких официальных документов, можем говорить лишь о появившихся в прессе версиях. В частности, есть предложение Запада, в котором прямо говорится о том, что Арцах должен быть в составе Азербайджана, а в российской версии говорится о том, что арцахский вопрос должен быть отложен, статус-кво должен быть сохранен, а этот вопрос должен быть решен позже. Однозначно я выступаю сторонником того, чтобы Арцах остался хотя бы в таком статусе, до тех пор, пока появится возможность решить вопрос со статусом Арцаха».